Akcesoria wędkarskie
Przygotowanie
Metody połowu
Pokoik napraw
Zrób to sam
Techniki i sztuczki
Opowiadania wędkarskie
Wędkarstwo podlodowe
Witaj
Login:

Hasło:

Zapamiętaj mnie

[ ]
Menu główne
Czat

Anonimowy
04 sty : 19:42
Poszukuję mapy batymetrycznej jeziora sarąg

Anonimowy
22 gru : 01:13
Witam czy mógłbym dostać/kupić mapę batymetryczna j Ruda Woda oraz Bartężka
jacek 2359@o2.pl
Pozdrawiam

Anonimowy
22 lis : 19:22
Witam, w jaki sposób mógłbym uzyskać mapę batymetryczną jeziora Brzeźno k. Brzeźna Mazurskiego? darek.buczynski@gmail.com

Anonimowy
17 paź : 19:32
Witam.
Czy mógłbym poprosić o mapę btymetryczną jeziora Świętego Szwaderki?

Anonimowy
11 paź : 16:15
Witam potrzebuje mape batymetryczna jeziora burdag .jesli ktos posiada to prosze o przeslanie dzieki jawor75@gmail.com

Nowe posty na forum
Re: Zawór pontonu oddaje powietrze
Niestety po wymianie zaworu nadal ucieka powietrze...
Autor Fishmaniak12
12 cze : 12:23

Mam nadzieje że teraz ponton jest już naprawiony. ...
Autor Fishmaniak12
28 maj : 14:14

Witam, dzisiaj odebrałem zawory i klucz i bardzo s...
Autor Fishmaniak12
28 maj : 11:35

Myślę, że sobie z tym poradzisz.Życzę powodzenia. ...
Autor Bogdan
01 maj : 06:25

https://files.fm/f/wzmja2ts5Na ten link nagrałem f...
Autor Fishmaniak12
30 kwi : 01:33

Nowe komentarze
[Treści] Jak założyć spławik - opisy, porady, zdjęcia
Autor:  Bogdan dnia 21 lis : 07:27
Witam Damianie.Moim zdaniem stopery między śrucina [więcej]

[Treści] Jak założyć spławik - opisy, porady, zdjęcia
Autor:  DamianSa dnia 21 lis : 00:00
Witam, czytałem że rozkładanie ciężarków na przykł [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Pablo dnia 25 paź : 16:50
Witam czy ma ktoś mapkę jeż czarnego w niesiolowic [więcej]

Autor:  Anonymous dnia 17 paź : 19:36
reklama.domanski@wp.pl

Autor:  Anonymous dnia 17 paź : 19:36
Witam.Czy mógłbym poprosić o mapę batymetryczną je [więcej]

Facebook

Data / Czas

Sposób na ...
Mapy batymetryczne
Poradnik

Poradnik wędkarza majsterkowicza dostępny do kupienia. Serdecznie zapraszamy!

Więcej o książce można dowiedzieć sie na stronie :

LINK

Forum
<< Poprzedni temat | Kolejny temat >>   
Przeróbka bata na podbierak

Autor Odpowiedzi
Bogdan
pią lis 22 2013, 07:58

Są różne rozwiązania połączenia koszy podbieraków ze sztycami. Na zdjęciu nr 1 są pokazane trzy połączenia.

Na zdjęciu nr 2 jest połączenie "zatrzaskowe" na bolec,

Połączenie "wkręcane", zdjęcie nr 3

Trzecie połączenie jest "tulejkowe", zdjęcie nr 4

Ja pokażę jak wykonać połączenie "wkręcane". Ale tutaj będzie potrzebna tokarka, (spawacz niekoniecznie).
Na najcieńszej części bata lub wędki z którego mamy wykonać sztycę, (ta część nie może być zbyt cienka, bo za bardzo by nam się wyginał cały podbierak). Ja proponuje około 10 - 18 mm. A więc na tej części zaznaczamy odległość około 3,5 cm. i w tym miejscu mierzymy średnicę. Wyszło mi 13 mm, zdjęcie nr 5

Następnie uciąłem ze starego wózka dziecięcego rurkę o średnicy wewnętrznej 12,5 mm, zdjęcie nr 6

Musiałem ją rozwiercić na tokarce na potrzebny wymiar 13 mm. zdjęcie nr 7

Po dopasowaniu rurki na końcówkę sztycy dopasowuję nakrętkę na kosz podbieraka, zdjęcia nr 8 i nr 9

Gdy mam już dopasowane rurkę i nakrętkę, spawam to razem, zdjęcie nr 10

A następnie obrabiam to na tokarce i obcinam na długość około 3,5 cm (plus grubość nakrętki) zdjęcie nr 11 i nr 12

Teraz zakładam tulejkę na sztycę, UWAGA! Najpierw należy sprawdzić, czy tulejka przejdzie przez współpracującą dolną część sztycy, Jeżeli nie chce nam przejść, zdjęcie nr 13

to najpierw składamy dwie części sztycy jedna w drugą, a potem dopiero kleimy, zdjęcie nr 14

Przed rozrobieniem kleju należy przygotować śrubę o takim samym gwincie jak w tulejce i olej
Następnie rozrabiamy troszkę kleju (ja zawsze stosuję poxipol) i czyścimy końcówkę sztycy papierem ściernym, potem dopiero smarujemy końcówkę sztycy oraz klej wkładamy do środka tulejki. Tulejkę naciągamy ruchem obrotowym na sztycę (tak jakbyśmy ją wkręcali) zdjęcie nr 15 i nr 16

Następnie w miejscu pokazanym strzałką na zdjęciu nr 17

dokładamy pozostałą część kleju i formujemy stożek, zdjęcie nr 18

Na zdjęciu nr 19 pokazuje, że klej nam wyszedł na gwint

I teraz należy posmarować przygotowaną śrubę olejem i wkręcić ją w tulejkę, zdjęcia nr 20 i nr 21

Zdjęcie nr 22 pokazuje, że klej został wciśnięty do środka i gwint jest już czysty

I teraz Uwaga! Chcąc uniknąć spawania nakrętki z tulejką należy poprosić tokarza o jej wytoczenie (z jednego materiału) i dopasowania gwintu do kosza podbieraka.
Dla zainteresowanych mogę zrobić taki rysunek dla tokarza
Tylko muszę znać wymiary sztycy i gwintu kosza. Chętnie odpowiem na każde dodatkowe pytanie. Dodam jeszcze, że takim sposobem wykonałem już kilkanaście podbieraków i to bez reklamacji.

Zdjęcie gotowego podbieraka zrobię jutro, (zrobiłem), ale jest już dość ciemno i bardzo słabo wyszło.

[ Edytowany pią lis 22 2013, 08:20 ]
Powrót do góry
Fishmaniak12
pią lis 22 2013, 10:07
Zarejestrowany #573
Dziękuje za ten temat postaram się jutro zrobić taki podbierak mam jeszcze pytanie. Czy średnica gwintów wkręcanych siatek jest taka sama jak średnica do sygnalizatora albo podpórki? Jeśli tak to jaka jest to średnica?

EDIT: mam jeszcze jedno pytanie ten kawałek metalu ma wejść do wędki czy ma się trzymać jej na wędce

[ Edytowany pią lis 22 2013, 10:21 ]
Powrót do góry
Bogdan
sob lis 23 2013, 07:28

Średnica gwintów jest taka sama jak do sygnalizatorów i jest to gwint calowy o średnicy 9,3 mm.
W moim koszu, po prostu spiłowałem pilnikiem ten gwint calowy i nagwintowałem narzynką M-8. Lekko się to obrabia bo materiał to jest aluminium.
Ja swoją końcówkę zabudowałem na zewnątrz, ale można też wkleić do wewnątrz.
Np. można wykorzystać gwint z podpórki. Tzn obciąć podpórkę z samym gwintem (około 3, lub nawet 4 cm) i dopasować odpowiednie tulejki i wpasować wszystko do środka, oczywiście na kleju. Tulejki można wykorzystać ze starych wędek. Z braku takich tulejek, można luz pomiędzy gwintem a wędką wypełnić tylko klejem.
Jeżeli luz jest dość spory to kleju też pójdzie więcej, ale za to obejdzie się bez toczenia i spawania.
Pozdrawiam Bogdan
Powrót do góry
Fishmaniak12
sob lis 23 2013, 12:18
Zarejestrowany #573
Bogdan napisał(a) ...

Średnica gwintów jest taka sama jak do sygnalizatorów i jest to gwint calowy o średnicy 9,3 mm.
W moim koszu, po prostu spiłowałem pilnikiem ten gwint calowy i nagwintowałem narzynką M-8. Lekko się to obrabia bo materiał to jest aluminium.
Ja swoją końcówkę zabudowałem na zewnątrz, ale można też wkleić do wewnątrz.
Np. można wykorzystać gwint z podpórki. Tzn obciąć podpórkę z samym gwintem (około 3, lub nawet 4 cm) i dopasować odpowiednie tulejki i wpasować wszystko do środka, oczywiście na kleju. Tulejki można wykorzystać ze starych wędek. Z braku takich tulejek, można luz pomiędzy gwintem a wędką wypełnić tylko klejem.
Jeżeli luz jest dość spory to kleju też pójdzie więcej, ale za to obejdzie się bez toczenia i spawania.
Pozdrawiam Bogdan

Ok, dzięki za poradę mój kolega zrobił mi to na inny sposób zespawał śrubkę do kołka rozporowego i skleił go w szczytówce potem to trochę zeszlifował i działa.
Powrót do góry
Bogdan
sob lis 23 2013, 01:23

Każdy sposób jest dobry. Najważniejsza jest własna inicjatywa i własny pomysł.

Powrót do góry
13Zbig
sob lis 23 2013, 03:38
GośćBogdan lubimy takich pozytywnie zakręconych, z pomysłem i inicjatywą
Powrót do góry
Bogdan
sob lis 23 2013, 07:45

Dołączam resztę artykułu:

Na zdjęciu nr 23 pokazuje już pomalowaną końcówkę

Wkręcony kosz podbieraka do sztycy pokazuje zdjęcie nr 24

Gotowy podbierak na podpórkach, zdjęcie nr 25. Długość podbieraka wyszła mi 5.60. Ale muszę go sprawdzić praktycznie nad wodą. W razie złej jego pracy, tzn za ciężkie podbieranie, lub za bardzo wyginanie się
i złe trafianie do ryby mogę go w każdej chwili skrócić. (Ale to dopiero na wiosnę)

Na zdjęciu nr 26 pokazuję, że brakuje tutaj korka (strzałka żółta)

Ja taki korek toczę z drewna z nogi od stołu lub krzesła, (twarde drewno), zdjęcia nr 27 i nr 28

Maluje go dwu, a nawet trzykrotnie. Z braku tokarki, można go dopasować z jakieś nakrętki, lub owinąć końcówkę taśmą izolacyjną. Musi to być zamknięte, bo przy oparciu podbieraka o ziemię zawsze wejdzie nam piasek, lub jakiś inny brud, który zniszczy nam części wędki

[ Edytowany sob lis 23 2013, 07:53 ]
Powrót do góry
Moderatorzy: admin, Dominik, Bogdan

Przejdź do:     Powrót do góry

Kanały informacyjne: RSS 0.92 Kanały informacyjne: RSS 2.0 Kanały informacyjne: RDF