Akcesoria wędkarskie
Przygotowanie
Metody połowu
Pokoik napraw
Zrób to sam
Techniki i sztuczki
Opowiadania wędkarskie
Wędkarstwo podlodowe
Witaj
Login:

Hasło:

Zapamiętaj mnie

[ ]
[ ]
[ ]
Menu główne
Czat

Zbyszek
19 paź : 20:01
Nie ma takiej potrzeby Albert, ja mam aż nadto służby zdrowia w tym roku, aż mi się przelewa!!! (

Albertk1990
19 paź : 06:53
W sumie chodziło mi o to, że bywam tam do lepienia dziur czy dorabianie wykruszonych zębów ale na nic więcej nie daje nadziei. Konkrety mogę napisać na w wiadomości lub mailu jeśli chcesz.

Zbyszek
17 paź : 22:05
Wystarczy że raz pójdziesz i masz pozamiatane!

Albertk1990
14 paź : 20:33
No kumam A żeby tak dentysta chciał wziąć mnie do warsztatu - wszyscy byliby zadowoleni

Zbyszek
14 paź : 13:03
Niepotrzebnie byłem u lekarza i zaczęło się, lekarz zlecił badania, badania wykazały to i owo.... dalej wiesz co się dzieje chcą mi zrobić dobrze, czyli po diagnostyce - warsztat!

Nowe posty na forum
Leadcore
Witam Kupiłem gotowy zestaw leadcore 1m długości ...
Autor Ctewluck
22 paź : 21:11

Re: Relacje z wypraw wędkarskich
łowiłem na bojke i kołowrotek miałem otwarty wiec ...
Autor Mungo1802
16 paź : 21:09

Suma zacinaj od razu, wystarczy że przepłynie kilk...
Autor Dominik
16 paź : 20:26

Nie łowiłem nigdy suma to są tylko moje przypuszcz...
Autor Zbyszek
15 paź : 20:42

Re: Jesteś nowy? - przywitaj się
Całkowicie popieram i zgadzam się ze zdaniem Zbysz...
Autor Bogdan
15 paź : 18:30

Nowe komentarze
[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Kruti dnia 20 paź : 18:55
Witam Jeśli to nie kłopot prosiłbym o mapę jeziora [więcej]

[Treści] Jak złowić okonia - zestawy, zdjęcia, porady
Autor:  yabu dnia 16 paź : 19:42
mikado sensei feeling bodajże 20g.-typowa okoniówk [więcej]

[Treści] Jak złowić szczupaka - zestawy, zdjęcia, porady
Autor:  Odys dnia 13 paź : 15:05
A taka przynęta https://www.perchshop.com/grubby- [więcej]

[Treści] Jak zrobić woblera - porady, wędkarstwo, zdjęcia
Autor:  Dominik dnia 12 paź : 16:17
Poprawione

[Treści] Jak zrobić woblera - porady, wędkarstwo, zdjęcia
Autor:  Albertk1990 dnia 12 paź : 02:48
Jeśli można to prosiłbym o poprawienie tekstu. Dzi [więcej]

Facebook

Data / Czas

Sposób na ...
Mapy batymetryczne
Poradnik

Poradnik wędkarza majsterkowicza dostępny do kupienia. Serdecznie zapraszamy!

Więcej o książce można dowiedzieć sie na stronie :

LINK

Forum
<< Poprzedni temat | Kolejny temat >>   
Bieg wsteczny, czyli blokada do "Tyłu"

Idź do strony  [1] 2
Rozpoczęcie nowego tematu
Autor Odpowiedzi
Bogdan
pią sie 31 2012, 04:46Cytuj

Bieg wsteczny - blokada do "tyłu"

1) Kołowrotek - Tiger QD600
Zacznę od tego, że: UWAGA! Przeważnie gwint w nakrętkach nad rotorem jest "lewy", ale trafiają się kołowrotki, w których ten gwint jest "prawy". Trzeba wiedzieć, że gwint "lewy" odkręcamy w prawo, a gwint "prawy" odkręcamy w lewo. Nakrętka z gwintem "lewym" Powinna być oznaczona naciętym na niej rowkiem, takim jaki jest na nakrętkach używanych do gazu. Obecnie w kołowrotkach nie jest to stosowane i trzeba delikatnie próbować odkręcać, ale najpierw proponuje odkręcać w prawo. Ale jeżeli nakrętka ma takie zabezpieczenie jak na zdjęciu nr 1t

to oznacza, że gwint na pewno jest prawy.

Opiszę niektóre rodzaje zapadek blokujących obrót rotora do "tyłu", tzw bieg wsteczny. Dzięki odpowiedniemu wygięciu klucza można dokładnie nałożyć go na nakrętkę, która jest "schowana dość głęboko". (zdjęcie nr 2t).

Te klucze, na zdjęciu nr 3t

dorobiłem sobie sam, gdy prowadziłem warsztat naprawy sprzętu wędkarskiego. Na zdjęciu nr 4t

pokazuję jak wybić bolczyk z wału głównego. Podkładamy na klocku i uderzamy młotkiem, a jak nam przejdzie na jedną stronę to resztę wyciągamy kombinerkami. Można tego bolca nie wyciągać tylko wybudować cały wał, ale wtedy trzeba zdjąć dekielek i w środku odkręcić i zdjąć zabezpieczenie. Ale aby zdjąć rotor to mniej roboty będzie jak tylko wybijemy bolec. Po wybiciu bolca i odkręceniu nakrętki zdejmujemy rotor zdjęcia nr 5t i nr 6t.

Na zdjęciu nr 7t

pokazuje strzałkami zapadkę i mechanizm uruchamiający ją. W rotorze od dołu są specjalne ząbki w które wchodzi zapadka. Tutaj zapadka odciągana jest przez plastykową część, która jest ciasno zabudowana na wale głównym przez odpowiednią podkładkę i podczas kręcenia korbką odpycha nam zapadkę, aby nie kołowrotek szedł cicho, a przy wstecznym obrocie sprężynka dociska zapadkę w ząbki rotora.

[ Edytowany pon paź 29 2012, 05:51 ]
Powrót do góry
Bogdan
pią sie 31 2012, 05:06Cytuj

2) Kołowrotek Mikado Galloper 703

W tym kołowrotku wygląda to tak: Po odkręceniu i zdjęciu dekielka wyjmujemy zębatkę, jest zaznaczony na niej strzałką otwór przez który widać miejsce do włożenia sprężynki (zdjęcie nr 1m). Po wyjęciu zębatki zdjęcie nr 2m i 3m sprawdzamy stan sprężynki i jeżeli nam coś szwankowało to po zdjęciu sprężynki (zdjęcie nr 4m) przyginamy ją do środka w/g żółtych strzałek, starając się zmniejszyć jej średnicę. W 99% pomaga.

Powrót do góry
Bogdan
pią sie 31 2012, 05:08Cytuj

3) Kołowrotek Jaxon Amad

Po zdjęciu zębatki (strzałka żółta na zdjęciu 1j) odkręcamy nakrętkę i zdejmujemy rotor zdjęcie nr 2j. Po zdjęciu rotora odkręcamy trzy śrubki (strzałka czerwona, zdjęcie 2j). I już mamy dostęp do mechanizmu załączającego zapadkę zdjęcie nr 3j. Zdjęcie nr 4j pokazuje jaka tam powinna być sprężynka

Powrót do góry
Bogdan
pią sie 31 2012, 05:10Cytuj

4) kołowrotek Okuma

Po zdjęciu rotora pokazałem zapadkę i sprężynkę podniesioną razem z tulejką do góry (zdjęcie nr 1.o). Na zdjęciu 2.o i 3.o pokazałem miejsce w którym powinna być sprężynka. Jej działanie jest bardzo proste. Otóż gdy kręcimy korbką sprężynka (właściwie tylko drucik) odciąga zapadkę od ząbków rotora po to, aby zapadka nie "trzaskała" nam po ząbkach i aby kołowrotek szedł cicho. Natomiast ruch korbki do tyłu, lub pociągnięcie za żyłkę powoduje natychmiastową blokadę - zdjęcie nr 4.o

Powrót do góry
Bogdan
pią sie 31 2012, 05:19Cytuj

5) kołowrotek bazarkowy - ruski

Ten kołowrotek z wolnym biegiem (zdjęcie nr 1)

kupiłem na bazarze od Cygana. Chciał za jednego 90zł, ale po wielkim targowaniu dałem mu stówkę za dwa. Mam je już trzeci sezon i na nich nie narzekam. Tutaj mechanizm biegu wstecznego jest rozwiązany bardzo nowocześnie. Jest nim "łożysko odśrodkowe". Ruch korbki do tyłu powoduje rozszerzanie się wałeczków (zdjęcie nr 2, oraz 3)

i tym samym zwiększenie się średnicy mechanizmu i w ten sposób jest dociskany i zatrzymywany natychmiast rotor. Podobnie działają szczęki hamulcowe w aucie.

[ Edytowany pon gru 17 2012, 05:50 ]
Powrót do góry
Bogdan
pią sie 31 2012, 05:29Cytuj

6) inne sprężynki

Jest jeszcze wiele innych indywidualnych rozwiązań. Pokażę tylko kilka z nich. Na zdjęciu 1i. Strzałka czerwona pokazuje rowek w którym powinna siedzieć sprężynka, a strzałka zielona pokazuje, że w razie złej pracy biegu wstecznego (blokady), należy ścisnąć i zmniejszyć średnicę. Na zdjęciu nr 2i inna sprężynka i tutaj przy złej pracy "biegu wstecznego" należy zmniejszyć średnicę, lub tylko wystarczy nałożyć ją na swoje miejsce. Na zdjęciu nr 3i pokazuje, że zamiast sprężynki nr1 mogą być stosowane też odpowiedniki plastykowe nr 2. Na zdjęciu nr 4i sprężynka jest zabudowana na zapadce i w tym przypadku wystarczy plastykowy wodzik, który podczas zwijania żyłki odciska zapadkę, (strzałka nr 1) a w przypadku ruchu wstecznego (strzałka nr 2) natychmiast uwalnia zapadkę, która wchodzi w ząbki rotora (zdjęcie nr 5i)
P.S. myślę, że są też inne rozwiązania, ale to już odpowiem indywidualnie na każde pytanie przez GG 33439319, lub skaypa bogdanjadzia1.

[ Edytowany pią sie 31 2012, 05:53 ]
Powrót do góry
AsRocketman3
czw wrz 06 2012, 12:59Cytuj
Zarejestrowany #60
Bogdan nie zastanawiałeś się może żeby robić z tego filmiki i wrzucać na youtube? Zrobilibyście konto tajniki wedkarstwa i mielibyscie dodatkowa promocje
Pozdrowienia
Powrót do góry
Bogdan
czw wrz 06 2012, 06:02Cytuj

Na razie zbieram wszystkie moje artykuły "do kupy" i jakby znalazł się wydawca to chciałbym to wydać jako książkę -poradnik. Ale nad filmikami pomyślę.

[ Edytowany czw wrz 06 2012, 06:07 ]
Powrót do góry
Paweł
wto wrz 11 2012, 12:36Cytuj
Zarejestrowany #31
Naprawdę kawał dobrej roboty.
Jeżeli chodzi o książkę to ja już zamawiam jeden egzemplarz - z dedykacją oczywiście .

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Bogdan
wto wrz 11 2012, 01:32Cytuj

Paweł! Jeżeli mi się uda to wydać! To pierwszy egzemplarz wyślę do Ciebie. Oczywiście z dedykacją. Pozdrawiam serdecznie Bogdan
Powrót do góry
Idź do strony  [1] 2
Moderatorzy: admin, Dominik, Bogdan, Zbyszek

Przejdź do:     Powrót do góry

Rozpoczęcie nowego tematu

Szybka odpowiedź:

Kanały informacyjne: RSS 0.92 Kanały informacyjne: RSS 2.0 Kanały informacyjne: RDF