Akcesoria wędkarskie
Przygotowanie
Metody połowu
Pokoik napraw
Zrób to sam
Techniki i sztuczki
Opowiadania wędkarskie
Wędkarstwo podlodowe
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
Menu główne
Czat

Anonimowy
04 sty : 19:42
Poszukuję mapy batymetrycznej jeziora sarąg


Anonimowy
22 gru : 01:13
Witam czy mógłbym dostać/kupić mapę batymetryczna j Ruda Woda oraz Bartężka
jacek 2359@o2.pl
Pozdrawiam


Anonimowy
22 lis : 19:22
Witam, w jaki sposób mógłbym uzyskać mapę batymetryczną jeziora Brzeźno k. Brzeźna Mazurskiego? darek.buczynski@gmail.com


Anonimowy
17 paź : 19:32
Witam.
Czy mógłbym poprosić o mapę btymetryczną jeziora Świętego Szwaderki?


Anonimowy
11 paź : 16:15
Witam potrzebuje mape batymetryczna jeziora burdag .jesli ktos posiada to prosze o przeslanie dzieki jawor75@gmail.com


Nowe posty na forum
Re: Jesteś nowy? - przywitaj się
Witamy bardzo serdecznie Andrzeju i zapraszamy do ...
Autor Bogdan
20 sty : 13:19

Re: Jesteś nowy? - przywitaj się
Dzień Dobry, Bardzo dziękuję za przyjęcie do grona...
Autor Andrzej
20 sty : 12:48

Re: Jak złowić karpia ?
Ja już około 6 lat łowię na federka, ale trochę in...
Autor Bogdan
17 sty : 14:39

Miarka do mierzenia ryb
Zamówiłem w internecie miarkę do ryb samoprzylepną...
Autor Bogdan
17 sty : 12:53

Re: Jak złowić karpia ?
Bardzo dobry sposób na karpia. Metoda stała się je...
Autor Dominik
15 sty : 19:46

Nowe komentarze
[Treści] Jak założyć spławik - opisy, porady, zdjęcia
Autor:  Bogdan dnia 21 lis : 07:27
Witam Damianie.Moim zdaniem stopery między śrucina [więcej]

[Treści] Jak założyć spławik - opisy, porady, zdjęcia
Autor:  DamianSa dnia 21 lis : 00:00
Witam, czytałem że rozkładanie ciężarków na przykł [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Pablo dnia 25 paź : 16:50
Witam czy ma ktoś mapkę jeż czarnego w niesiolowic [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Anonymous dnia 17 paź : 19:36
reklama.domanski@wp.pl

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Anonymous dnia 17 paź : 19:36
Witam.Czy mógłbym poprosić o mapę batymetryczną je [więcej]

Facebook

Data / Czas
 
Sposób na ...
Mapy batymetryczne
Poradnik

Poradnik wędkarza majsterkowicza dostępny do kupienia. Serdecznie zapraszamy!Więcej o książce można dowiedzieć sie na stronie :

LINK

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady
Karp


Karp pochodzi z dalekiej Azji wschodniej. W Polsce występuje kilka odmian: karp rzeczny (sazan), pełnołuski, lustrzeń (królewski), bezłuski (golec). Jest długowieczną rybą. W naszych jeziorach karpie wycierają się bardzo rzadko, ponieważ woda jest zbyt zimna. Ubarwienie karpia uzależnione jest od barwy podłoża. W Polsce dorasta do 1 metra długości i 30kg wagi.
Informacje

Karpie są dość powszechne jeśli chodzi o występowanie. Spotkamy je w stawach, jeziorach, rzekach. W okresie cieplejszym przebywają w płytkich, przybrzeżnych wodach. W okresie chłodniejszym żywi się nad dnem penetrując muł. Do takiego typu żerowania jest przystosowany. Posiada 2 grube wargi, a cała szczęka tworzy rodzaj ryjka. Lubi porośnięte roślinnością, dno muliste. Jest ciepłolubny. Rano i wieczorem można obserwować karpie wyskakujące z wody. Ich obecność zdradza również niekiedy słyszalne cmokanie. Do jadłospisu karpia należą: larwy ochotkowatych i innych owadów, ślimaki, pijawki, glony, nasiona roślin.


Karp


Technika łowienia

Karpie łowi się przeważnie na gruntówkę ale także na spławik . Wędka mocna i wytrzymała - musi wytrzymać starcie z tzw. "lokomotywą". Długość około 3-5 metrów. Kołowrotek o stałej szpuli z mocną żyłką minimum 0.30mm. Haki mocne, kute o numeracji od 1 do 5 i ostrzu dogiętym do środka (obrazek z prawej strony). Branie ryby na zestawie spławikowym jest sygnalizowane "tańczeniem spławika" na wszystkie strony. Należy zacinać gdy spławik pewnie schowa się pod wodą. W przypadku połowu na grunt, zacięcie powinno się odbyć, gdy zauważymy, że karp pochwycił przynętę i wyraźnie ucieka. Jeśli chodzi o wybór miejsca, należy uprzednio zaobserwować łowisko i zlokalizować karpie. Uda się to dzięki lornetce i bacznym obserwacjom. Karpie spławiają się, puszczają bąbelki podczas żerowania, a czasem nawet cmokają co wyraźnie słychać. Tych znaków warto szukać na odosobnionych od brzegu wypłyceniach i blatach. Jeżeli znajdziemy takie miejsce i dodatkowo zaobserwujemy występujące tam karpie, już możemy zacierać ręce. Po zacięciu karpia należy być przygotowanym na energiczny hol. Karp bowiem należy do jednych z najsilniejszych ryb.


Łowisko karpia

Łowisko karpiowe


Przynęta

Ze statystyk i mojego doświadczenia, wynika, że ziemniaki są jedną z najtańszych i najskuteczniejszych przynęt. Drugą w kolejności przynętą jest powszechna kukurydza. Może być świeża lub konserwowa. Świeżą kukurydzę należy odpowiednio przygotować. Surowe, suche ziarna należy moczyć przed gotowaniem nawet 24h, dopiero po tym gotować. Zarówno ziemniaki jak i kukurydza powinny być niedogotowane. Ma to na celu sprawić by przynęta dobrze trzymała się na haczyku lub włosie. Pozostałe przynęty to rosówki, białe robaki, ciasto, parzona pszenica oraz kulki proteinowe. Ta ostatnia przynęta stała się bardzo powszechna przez ostatnie kilkanaście lat i niemal zdominowała inne przynęty stosowane przez karpiarzy. Najczęściej kulki stosuje się z zestawem włosowym. Kulki można robić samemu jednak na rynku dostępna jest cała gama różnych zapachów i smaków, więc każdy dobierze coś odpowiedniego do swojego łowiska i zestawu.


Przynęta na karpia


Zanęta

Nęcenie powinno być obfite, ponieważ żerujące karpie działają jak odkurzacz. Zanętą powinien być pokarm na jaki zamierzamy łowić. Polecam oczywiście ziemniaki. Należy dawać spore kawałki by wyeliminować znęcanie drobnicy. Jeśli chcemy łowić naprawdę duże karpie, nęcenie powinno odbywać się nawet 2 tygodnie. Dobre efekty przynosi nęcenie kulkami proteinowymi, jednak to wyjście nie należy do najtańszych.


Okres połowu

Najlepszą porą do połowu są miesiące letnie: maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień. Pora dnia zależy od łowiska. Ogólnie może być bardzo różna.


Zestawy na karpia

Na karpia polecam z zestawów gruntowych, przedstawiony na rysunku, zestaw helikopterowy. Ponadto można stosować zwykłe zestawy spławikowe pamiętając o zastosowaniu odpowiednich haczyków i żyłek. Jeszcze jedną metodą, która jest skuteczna gdy pozostałe zawodzą, to metoda powierzchniowa. Do zbudowania zestawu powierzchniowego wykorzystamy kulę wodną. Zestaw polega na tym jak sama nazwa wskazuje, że przynęta unosi się na powierzchni wody. Najczęstszą przynętą są wtedy: chleb i pływające kulki proteinowe. Często zdarza się, że karpie żerują przy powierzchni. Wtedy jest to jedyna skuteczna metoda, którą uda nam się przechytrzyć rybę.
Zestaw spławikowy

Zestaw na karpia


Zestaw gruntowy - helikopterowy

Zestaw na karpia


Zestaw powierzchniowy z kulą wodną

Zestaw na karpia


Ochrona i przepisy

Karp posiada wymiar ochronny wynoszący 30 cm (nie dotyczy rzek). Nie posiada okresu ochronnego. W ciągu doby można zabrać 3 sztuki karpia, łącznie z brzaną.

ZAPRASZAM DO ODWIEDZANIA I DYSKUSJI NA NASZYM FORUM. Doświadczeni wędkarze czekają na konkretne pytania i problemy, które będą mogli rozwiązać.

LINK DO FORUMKomentarze
Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady Młody |14 lip : 13:07
Gość


Odpowiedz
Mam pytanie łowie na zbiorniku ok 12ha i nie moge złowic ładnego karpia od kiedy przyszły te goraczki co mam zrobic karmiłem mniej,wiecej i testowałemem miejsca a słyszałem ze kiedy beda takie goraczki karp schodzie na głebsze partie wody czy to prawda ?

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |14 lip : 16:11
Komentarze: 369


Odpowiedz
Witam, tak oczywiście to prawda. Karpiom tak samo jak ludziom też doskwierają upały i pomimo, że są to ryby ciepłolubne to uciekają w głębsze partie wody. Wydawać by się mogło że łowisko o głębokości 2.5 metra jest łowiskiem podręcznikowym na karpia, ale to nieprawda gdy woda nagrzewa się do ponad 20 stopni Celsjusza.

Karpie żerują intensywnie prawie zawsze, największy problem to żeby je znaleźć. Podam Ci przykład co mnie spotkało parę lat temu na kilku zasiadkach karpiowych. Właśnie wtedy były upały a woda ciepła. Zestawy kładłem tam gdzie zawsze na wypłyceniach bowiem łowisko odwiedzałem i odwiedzam regularnie i już je znam. Dziwiłem się gdy dwa dni z rzędu miałem tylko jedno branie i do tego niezacięte. Doświadczony karpiarz poradził mi wtedy poszukać karpi głębiej. Moje zdziwienie było niesamowite gdy wyciągałem karpia jeden za drugim z głębokości 6 metrów. Wcześniej nawet bym nie pomyślał, że karp może tak głęboko zejść.

Tak więc próbuj kolego głębiej, choć nie napisałeś o głębokości tego zbiornika, ale na pewno ma jakieś dołki i zagłębienia w dnie Pozdrawiam.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradykamilo |21 sty : 11:06
Komentarze: 22

Zarejestrowany: 26 paź : 08:17

Odpowiedz
ja chciałem się dowiedzieć na jaki smak kulki są najlepsze i na które najlepiej łowić i czym nęcić

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |21 sty : 14:10
Komentarze: 369


Odpowiedz
Koleżko nie istnieje w wędkarstwie zasada, że taki i taki smak jest najlepszy. Jednego dnia lepszy będzie śmierdziuch innego coś słodkiego.

Ogólnie można jedynie powiedzieć, że na wiosnę łowić bardziej na słodkie smaki jaki truskawka, wanilia, tutti frutti, miód, a na jesieni na śmierdziuchy o smaku ryby czy owoców morza.

Co do zanęty jest tak samo jak z przynętą. Nie ma uniwersalnego przepisu.
Przeczytaj dokładnie ten artykuł o karpiu, jest tam nieco przydatnych informacji o zanęcie i przynętach. Pozdrawiam.

Jaka wedke Andrzej |18 mar : 17:39
Gość


Odpowiedz
chcialbym zakupic wedke nie wiem tylko jaka w necie ciezko znalezc dobra porade
czy wymiary 360 cm skladana z wyrzutem na 100g i parametrach 3,5 lb lub 3 lb jest odpowiednia na karpia z gruntu ?

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |18 mar : 18:45
Komentarze: 377


Odpowiedz
Andrzej! 3,5 lb to jest ciężar wyrzutu do 125 gram. Poniżej wklejam tabelę :Cały artykuł o oznaczeniach na wędkach jest tutaj:
http://www.tajniki-wedkarstwa.pl/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?158
Ja na karpia i inne duże ryby kupiłem sobie dwie wędki Konger 3.60m jedna jest teleskopowa, a druga trzyczęściowa-składana. Obie o ciężarze wyrzutu 3lb. Ceny ich już nie pamiętam, bo kupiłem je już cztery. Dobrze mi się nimi łowi i bardzo sobie je chwalę.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady Andrzej |18 mar : 19:11
Gość


Odpowiedz
Wielkie dzieki tez wlasnie myslalem o Konger 3 czesciowej ludzie sobie chwala, ale mam kolejny problem, teraz nie wiem jaki mlynek do tego 150 zl max bym wydal

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |18 mar : 19:48
Komentarze: 377


Odpowiedz
O kołowrotkach niech napiszą inni, bo ja swoich nie zmieniałem już od ponad 8-u lat. A teraz jest tyle nowości i różności. Ale jak ja bym zmieniał sobie, to poszukałbym też coś z Kongera z wolnym biegiem.
Pozdrawiam Bogdan.
Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |18 mar : 21:01
Komentarze: 369


Odpowiedz
Wolny bieg zdecydowanie przyda się do połowu karpi bo jest wygodny - choć ja używam kołowrotków bez wolnego biegu.
Jeżeli chodzi o konkretny model i firmę to nie będę podawał za bardzo bo w dzisiejszych czasach mamy taki wybór że każdy ma swoje upodobania. Ważne tylko by ten kołowrotek był dość solidny i miał dużą szpulę, która pomieści sporo grubej karpiowej żyłki. Chociaż przypomniało mi się, że wielu chwali kołowrotek Okuma Travertine - w rozmiarze 55 na karpie. Myślę, że powinieneś się jej przyjrzeć choć przekracza nieco próg 150 zł.Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady Andrzej |19 mar : 16:37
Gość


Odpowiedz
Wielkie dzieki

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyPiotrek |30 mar : 11:10
Komentarze: 13

Zarejestrowany: 26 lip : 17:39

Odpowiedz
Polce Ci kołowrotek Robinson Shark (Kołowrotek objęty jest 60-miesięczną) gwarancją.
I cena jest odpowiednia jak jeszcze nic nie kupiłeś ....Seria bardzo mocnych kołowrotków z przednim hamulcem przeznaczonych do połowów na morzu zarówno z kutra jak i surfcastingu z brzegu. Już na pierwszy rzut oka Shark wyróżnia się swoją elegancją, ciekawym zestawieniem czerni (korpus) ze złotem (szpula i wykończenia). Jego atutem jest duża moc zapewniona prze super mocną przekładnie ze stopów metali odpornych na naciski. Przy holu wielkich ryb pomocny będzie precyzyjny, wielotarczowy hamulec oraz długa korbka z dużym, ergonomicznym pokrętłem. Niezawodność pracy gwarantują odporne na sól i korozję kulkowe japońskie łożyska klasy Heavy-Duty. Dzięki swym walorom użytkowym kołowrotek ten można śmiało polecić gruntowcom łowiącym duże sumy, tołpygi i inne duże okazy.

Dane techniczne:
- ilość łożysk: 3+1
- przełożenie: 5,14:1
- pojemność szpuli: 190m/0,40mmJak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady507158888 |20 kwi : 15:05
Komentarze: 3

Zarejestrowany: 20 kwi : 14:47

Odpowiedz
kto wie jak zabrac sie na wegorza

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |20 kwi : 16:33
Komentarze: 377


Odpowiedz
Zmień stronę z Karpia na Węgorza:

http://www.tajniki-wedkarstwa.pl/page.php?45

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradykincle9 |09 lip : 15:02
Komentarze: 5

Zarejestrowany: 08 lip : 15:38

Odpowiedz
dla mnie najlepsze przynęty na karpia to kukurydza,domowe kulki proteinowe,czerwony robaczek lub biały

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyKaMiLx |29 lip : 19:33
Komentarze: 5

Zarejestrowany: 28 lip : 21:34

Odpowiedz
Czytałem już tę stronę wiele razy , ale moim zdaniem żyłka 0.35 to przegięcie.Pozdrawiam.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |29 lip : 21:11
Komentarze: 369


Odpowiedz
Kolego łowiłem karpie wiele wiele razy i zapewniam Cię, że to nie jest przegięcie . Żyłka o grubości 0.30 mm to minimum przy połowie zestawem typowo karpiowym.

Oczywiście nie mówię że nie można złowić karpia na żyłkę 0.20 i cieńszą ale to będzie raczej mały karpik, złowiony na typowy zestaw spławikowy lub zwykły zestaw gruntowy.

Cienką żyłką nie zarzucisz również zestawem złożonym z dużego ciężarka np 100 gramowego + ciężar zanęty lub wypełnionej siatki PVA, co daje nawet i 300 gram. Istnieje wtedy bardzo duże ryzyko zerwania zestawu przy zarzucaniu, jeśli zastosujesz cieńszą żyłkę.

Osobiście łowię na żyłkę 0.32mm ale znam karpiarzy którzy nie schodzą poniżej 0,35mm.

Na koniec dodam że jeżeli zamierzasz łowić zwykłym zestawem spławikowym i nie nastawiasz się na większe okazy to spokojnie możesz zastosować cieńszą żyłkę . Powyższe schematy dotyczą budowy zestawu jak już wspomniałem typowo karpiowego.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyKaMiLx |03 sie : 22:26
Komentarze: 5

Zarejestrowany: 28 lip : 21:34

Odpowiedz
Przepraszam ze pytam ale jak zawiązac zestaw na włos,nigdy niewiem jak go zawiązac do haczyka

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |04 sie : 08:36
Komentarze: 377


Odpowiedz
http://www.tandembaits.com/index.php?art=16&arid=241

Ja nie stosuje tych rurek silikonowych. Węzeł trzyma się też bez nich. Przed wyjazdem na ryby przygotowuje w domu kilka takich przyponów, ale zamiast kulek zakładam po dwie kukurydze gotowane. Węzeł ten w każdej chwili można rozwiązać i zawiązać na nowo. Nad wodą i na dodatek w nocy to jest dość kłopotliwe, dlatego robię to w domu na spokojnie.
Wiążę jeszcze włos na haczyku z łopatką, zdjęcie poniżej.
Zostawiam dłuższy koniec na którym robię pętelkę. I jeżeli po założeniu kulki lub kukurydzy włos wyjdzie za długi to owijam go wokół haka i zabezpieczam kawałkiem rurki silikonowej. Wszystko opisze dokładniej w nowym artykule p.t. Mój sposób na połów z włosem na stronie Metody połowu w temacie "Inne"


Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |04 sie : 12:39
Komentarze: 369


Odpowiedz
Rurka silikonowa nie służy tylko do ochrony węzła. Jej najważniejszym zadaniem jest by sprawić lepsze zacięcie i obrócenie sie haczyka grotem w dół - w celu wbicia w dolną wargę. Rurka termokurczliwa odpowiednio wyprofilowana nad gorącą parą zwiększa ilość skutecznych zacięć.

Jeśli ktoś nie wierzy to wystarczy wykonać próbę na ręku z zastosowanie rurki i bez i sprawdzić który zestaw ile razy wbije się w dłoń. Bez rurki tak lub nie 50% szans. Z rurką wbije się za każdym razem.

Ten film pokazuje szczegóły w tym temacie

http://www.youtube.com/watch?v=Eo9NTTI8o6A

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradytomek48 |28 wrz : 11:10
Komentarze: 4

Zarejestrowany: 28 wrz : 11:00

Odpowiedz
witam, w tym roku znalazłem fajne oczko wodne bardzo zarybione ,wzdręga,karp,okoń te ryby zaobserwowałem na pewno.W maju zaczaiłem się na nim na karpia i "dostałem"dwa ładne takok.2 - 2,5kg ,niestety zerwały się .Poźniej przez cały sezon probowałem coć złowić i nic ,kompletnie nic ,czy ktoś może mi powiedzieć jaki jest mój błąd?

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |28 wrz : 13:09
Komentarze: 369


Odpowiedz
Będzie trudno Ci pomóc ponieważ podałeś za mało szczegółów. Jaką metodą łowisz, jakiej używasz przynęty, jak wygląda Twój zestaw itp. Napisz to co wymieniłem i zobaczymy czy gdzieś popełniasz błąd.
Może wcale nie popełniasz błedu tylko karpie w tym stawiku są trudne do złapania. Czy jest tam więcej karpi niż te dwa? Może skoro je zerwałeś są już sprytniejsze i nie dadzą się łatwo złowić drugi raz.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradytomek48 |29 wrz : 14:01
Komentarze: 4

Zarejestrowany: 28 wrz : 11:00

Odpowiedz
hej ,wracam do moich karpi , łowiłem je na zestawie spławikowym ,delikatnym 2g,żyłka 0,30 z przyponem 0,25.Dostałem je na kukurydzę ,normalną z puszki .A że ich jest parę to widziałem bo "chodziły" ławicą po 15-20szt.później próbowałem na kulki proteinowe,-hacZyk z włosem. na ziemniaka i.... nic.:(

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |29 wrz : 16:27
Komentarze: 369


Odpowiedz
nie używasz przypadkiem za małego haczyka? Spróbuj pokombinować z gruntem - chodzi o podanie przynęty. Spróbuj z dna i spod powierzchni. O tej porze roku karpie biorą gorzej niż w lato.
Jeżeli miałeś brania na kukurydze to próbuj na kukurydze dalej i nie baw się w kulki proteinowe

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |01 paź : 10:53
Komentarze: 377


Odpowiedz
Dodam tylko, (abyś w miejscu łowienia), jeżeli łowisz na kukurydzę to tej kukurydzy z puszki musisz sypnąć trochę do wody. Tzn. zanęcił i w ten sposób przytrzymasz ryby na łowisku. Ale jeżeli łowisz na ziemniaki to trzeba nęcić ziemniakami, itd.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradytomek48 |28 paź : 18:45
Komentarze: 4

Zarejestrowany: 28 wrz : 11:00

Odpowiedz
cześć ,koledzy dawno tu nie zagladalem i widzę ,że nie ma mojej odpowiedzi na poprzednie wpisy.Widocznie coś sie źle klikło:).Próbowałem różnych zanęt , i kombinowalem z gruntem ,fakt na "spod powierzchni" nie próbowałem ale to juz chyba w przyszłym roku.Dla pocieszenia (bardziej mojego ) wam powiem,że w sobotę byłem na rybkach ale nie w tym miejscu w innym i złapałem 3 fajne karpie tak po 1,7 ; 1,8kg super było i masa frajdy ,pozdrawiam.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |28 paź : 19:39
Komentarze: 377


Odpowiedz
My na pewno jej nie usuneliśmy. Musiałeś coś źle kliknąć.Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradybarszczu112 |05 mar : 17:08
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Karp, u nas ryba darzona św. tradycją a w wielu krajach traktowana jako ryba pożyteczna, zawsze wypuszczana gdyż jest od czyszczenia kanałów a nie na stół.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady Krzysiek |24 mar : 17:05
Gość


Odpowiedz
Witam.
Przeglądam wasze forum od dość dawna bo dopiero uczę się wędkować. W ostatni weekend byłem na pobliskich stawach z nastawieniem na karpie. Przez 3 dni nie udało mi się złowić żadnego karpia mimo ze zastosowałem wszystko tak jak jest tutaj opisane. Dopiero w niedziele jeden z wędkarzy zwrócił mi uwagę na błędy które wg niego popełniałem a mianowicie:
1. Napisałeś że należy zastosować spławik 5g , tamten wędkarz jak i wszyscy pozostali używali maksymalnie 3g.

2. Napisałeś że haczyki od1-5, ja miałem 2 bo innych nie mieli w sklepie , tamten facet łowił na haczyki ok.10. numera i mówił że należy stosować jak najmniejsze haczyki ,takie żeby dało się nabić jedno ziarnko kukurydzy.

Czekam na wyjaśnienie.
Pozdrawiam

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |24 mar : 18:16
Komentarze: 369


Odpowiedz
Wyjaśnienie jest proste. Jeśli chodzi o spławik. Podałem przykładową wyporność spławika. Jeśli napisałem 5g to nie znaczy że nie można łowić na 3 gramowy. Ja na karpia używałem nieco większego spławika by móc dalej zarzucać. Nie jest to jednak reguła że tylko i wyłącznie stosujemy na karpia spławik o wyporności 5g. Dużo też zależy od warunków jakie panują nad wodą, czy jest wiatr, czy daleko zarzucamy itp.

Podobnie jest z haczykiem, ten dobieramy do przynęty. Na karpia zazwyczaj zakłada się dużą przynętę, nawet kilka ziaren kukurydzy, lub łowi się na włos przy użyciu kulki proteinowej. Jeśli w Twoim stawie są małe karpie i łowisz tylko na jedno ziarno kukurydzy można stosować haczyk nr 10. Przy połowie większych karpi taki haczyk jest zbyt mały i zacięcie dużego karpia może być trudne. Ja łowiąc karpie nigdy nie schodzę poniżej rozmiaru haczyka "6". Zależy też jeszcze czy masz typowe haczyki przeznaczone na karpia czy zwykłe, bo te typowo karpiowe są zazwyczaj nieco większe od zwykłych i przeznaczone są głównie właśnie do połowu na włos o którym wcześniej wspomniałem.
Dodam że jeśli miejscowi wędkarze zwracają uwagę i oni mają wyniki a Ty nie to warto ich jednak posłuchać W artykule nie da się opisać uniwersalnego zestawu, który sprawdzi się na każdej wodzie i w każdych warunkach. Pozdrawiam i życzę powodzenia oraz wytrwałości w połowie karpi.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |25 mar : 05:58
Komentarze: 377


Odpowiedz
Artykuł powyżej opisuje jak złowić karpia (zdjęcia poniżej), a nie karpika 30-40 cm po zarybieniu, którego najczęściej łowią "miejscowi"
Nasi forumowicze łowią taakie karpie:::

No i cel jaki sobie obrałem na karpiowy sezon 2013 został osiągnięty. Złowiłem dzisiaj w nocy o 3:10 karpia o masie 16.2 kg i pobiłem swój rekord . Dla zainteresowanych zdjęcie, niestety słabej jakości ze względu na mrok, ale coś tam widać.Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady Krzysiek |25 mar : 18:07
Gość


Odpowiedz
ok. dzięki

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady Anonimowy |08 maj : 14:56
Gość


Odpowiedz
jak złowic karpia

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |08 maj : 16:09
Komentarze: 369


Odpowiedz
Najlepiej to na wędkę . Przestudiuj dokładnie ten artykuł, a dopiero potem zadaj pytanie jak będziesz mieć jakieś konkretne wątpliwości

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradywędkarz |10 cze : 18:02
Komentarze: 4

Zarejestrowany: 10 cze : 17:21

Odpowiedz
co do tych zestawów to nie sądze ze spławik 5 będzie dobry bo wezmie płoć i co nawet go nie ruszy ja na spławiku 1 muszę sie postarać żebby dobrze ją zaciąć a na taki 1 gramzłapiesz dużą i małą rybę

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradywędkarz |10 cze : 18:03
Komentarze: 4

Zarejestrowany: 10 cze : 17:21

Odpowiedz
a i co byś polecił na zawody nie mogę nęcić przed bo my losujemy miejsca a nigdy nie wiadomo jescze komuś zanęce i przegram a nie moge protelinówek kupić bo mieszkam na wsi i nie maja takich towarów w edkarskim

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradywędkarz |10 cze : 18:04
Komentarze: 4

Zarejestrowany: 10 cze : 17:21

Odpowiedz
no chyba że twoje przepisy na zanęte na karpia starczą

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |10 cze : 19:30
Komentarze: 369


Odpowiedz
Jeśli na zawodach do punktacji liczą się wszystkie gatunki ryb nie tylko karp to nie stosuj kulek proteinowych bo to selektywna przynęta i raczej male szanse że złowisz coś innego na nie. Ja bym zastosował kukurydze jeśli już się chcesz na karpia nastawiać na zawodach.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady gosc |05 lip : 12:58
Gość


Odpowiedz
Witam mam pytanie o ten zestaw helikopterowy bo juz mam dosc swojego zestawu na ktory tak naprawde jeszcz nic czym mozna byloby sie pochwalic niewyciaglem a pare lat juz wedkuje co prawda bardzo amatorsko i rzadko to mimo to mam ochote i nadzieje ze i mi sie wkoncu uda zmierzyc z jakims pieknym okazem.a wiec po kolei ta koszulka antysplataniowa to to samo co ta termokurczliwa i jaka stosowac jej dlugosc taka jak przyplonu?nastepne-jak dowiazac ciezarek bez posrednio do zylki glownej a kretlik tak poprostu nawlec jednym koncem na ta zylke?jesli tak to jakims specialny wezel czy agrafka ten ciezarek czy moze jeszcze inaczej?i ostatnie co zrobic zeby sie niestresowac na rybkach przy zakladaniu kukurydzy na wlos bo szlak mnie trafia jak mam sklejona pentelke i nieumie wlozyc w to ustrojstw czegos co uchroni przed spadnieciem przynety a i zapomnialem jeszcze otym czy to do przytrzymania tej kukurydzy to moze byc np kawalek slomy z brzegu jeziorka lub zdzbla trawy prosze tylko o powage i bez pisania pierdol lykne wszystko jak pelikan bo poprosto niemam takiej wiedzy w tym temacie jaka na pewno posiadacie wy z gory dziekuje i pozdrawiam Marcin Eś


Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |05 lip : 15:59
Komentarze: 369


Odpowiedz
Postaram się odpowiedzieć po kolei. Ta rurka silikonowa to nie to samo co termokurczliwa. To specjalna rurka stosowana w zestawach karpiowych, jej długość to zazwyczaj 30-50 cm. Krętlik z powiększonym uszkiem nawleka się na rurkę antysplątaniową przez która przewleczona jest żyłka główna. Ciężarek dowiązuje się do żyłki głównej bezpośrednio. Ciężarek można dowiązać dowolnym węzłem jakim wiąże się krętliki. Hmm se sklejoną pętelką to hmm ja raczej nie mam takich problemów, należy mieć igłę i robić większe oczko wtedy nie powinno być problemów ze sklejaniem. Należy też używać dobrej jakości plecionki przyponowej oraz co jakiś czas wymieniać przypon i włos. Do przytrzymania kukurydzy na włosie są specjalne stopery, można jednak zastąpić jakiś malutkim odpowiednio wyprofilowanym kawałeczkiem patyka lub czegoś twardszego - trawa lub słoma będzie za miękka i kukurydza może łatwo spaść. Moim zdaniem zamiast samemu kompletować poszczególne elementy zestawu helikopterowego najlepiej kupić wszystko w jednej paczce. W dobrych sklepach wędkarskich lub w internecie dostępne zestawy dzięki którym bezproblemowo i bezstresowo zbudujemy sobie zestaw bez obaw że coś do czegoś nie będzie pasować. Wygląda to mniej więcej jak na tym zdjęciu:


Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady 13Zbig |05 lip : 17:18
Gość


Odpowiedz
Dominik ma rację, poza tym stoperki o różnym wyglądzie, miękkości i kolorach kupisz na Allegro, tak samo jak igłę do przewlekania przynęty, to są naprawdę groszowe sprawy ale jakże pomocne wiem bo sam tego doświadczyłem rwąc trawę, lub szukając czegoś na brzegu! Szkoda nerwów, a i jeszcze jedno Marcin my wszystkich traktujemy jednakowo - poważnie i przyjaźnie

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady gosc |05 lip : 17:48
Gość


Odpowiedz
Dziekuje za szybka odp.napewno mnie troszke przyblizy w temacie polowu karpi choc patrzac na ten zestaw to nadal mam kilka niewiadomych bo nijak mi niepasuje do tego jak lowilem dotej pory tzn.nielowilem ale przebywalem nad woda chyba lepiej tak to nazwac.chodzi mi oto ze dotej pory wedkowalem na ds z koszyczkiem i zawsze mi mowiono zeby zylka stawiala jak najmniejszy opor w rorce anty zeby ryba nie ciagla ze soba calego zestawu bo sie ploszy tymczasem pokazales mi cos zupelnie sprzecznego ale dzieki jestem bogatszy o kolejna wiedze i chetnie sprobuje polapac na taki zestaw jesli tylko sie nadaje na federa bo procz splawikowki to tylko takie wedki posiadam.no i jeszcze jek juz mam swoje 5 minut to chcialbym sie dowiedziec czegos w 2 sprawach.pierwsze to czy przy lapaniu tym zestawem na kukurydze skupiac sie tez na zanetach czy necenie sama kukurydza wystarczy.a droga sprawa to taka swieza poniewaz odwiedzilem wczoraj zbiornik pozwirowy o glebokosci od 2 do 10 m bylem na noc do10 dnia dzisiejszego lapiac z gruntu niebylo jakiego kolwiek zainteresowania przyneta nad ranem ryba wyszla ku powierzchni wiec wymyslilem ze polapie na splawik uzywajac do tego federa bo je tylko mialem ze soba a rybka plywala dosc daleko od brzegu w miejscu gdzie cala noc podsypywalem kukurydza postanowilem ze uzyje ciezszego splawika zeby dozucic. w moim pudelku mam tylko splawiki gora 2 gramowe lub od 10 wzwyz czy takim splawikiem o wypornosci 15 gram troche nieprzesadzilem bo choc niebyla to typowa bomba zywcowa tylko splawik na swietlika dosc smokly to wydawalo mi sie to troche komiczne i nie na miejscu prubowac lapac karpia na cos co jak nazwala moja zona bylo trzecia zecz ktora widac z kosmosu ale wazne ze zalecial tam gdzie chcialem i nawet cos tam w niego 3 razy miezylo jednak nieumialem zaciac bo niemoglem zlikwidowac luzu na zylce ani nieumialem go przytrzymac w jednym miejsu dosc dlugo bo falka choc delikatna to caly czs sciagala mi zylke robiac zakole no i tym samym splawik wedrowal za nia czy masz jakis patent nato jak polapac dosc daleko od brzegu tzn jakies 25 30 metrow z gruntem okolo 2- 2,5 metra na kukurydze zaznaczam ze miejsce w ktorym lowilem napewno mialo wiecej niz te 2,5 m doradz cos na takie warunki i podpowiedz jeszcze czy przy takim lowieniu stosowac haczyk z wlosem czy kuku bezposrednio na hak i ile ziaren stosowac bo 3 lub 4 ziarna na takiej glebokosci wiszace na haku obok siebie niewzbudza u ryby podejrzen ze takie cos to raczej na dnie lezy a nie unosi sie w wodzie ot tak.sory ze tego tyle ale szkoda zebys zabral taka wiedze ze soba do grobu a przegladajec ta strone smialo moge powiedziec ze masz jej sporo na temat wedkarstwa i chetnie sie nia dzielisz wiec z gory 100-krotne dzieki pozdrawiam Marcin Eś.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |05 lip : 18:58
Komentarze: 369


Odpowiedz
Zestaw z koszyczkiem i plastikową rurką antysplątaniową jest typowym zestawem przelotowym, natomiast zestaw helikopterowy to zestaw stały - nieprzelotowy, samozacinający. Karp w momencie brania zacina się sam pod wpływem ciężaru ciężarka, dlatego nie powinno się stosować mniejszych niż 50 gram przy połowie na zestaw stały. Czy się nadaję do federa to nie wiem bo nie próbowałem typowo karpiowym zestawem, myślę że możesz spróbować.

Co do zanęty to na pewno warto nęcić dodatkowo - w przypadku karpi, jeśli wiemy że są w łowisku to im więcej tym lepiej, oczywiście nie mam tu na myśli wywalenia 100kg ziarna do wody, są jakieś granice, ale nie ma nic nadzwyczajnego w wysypaniu na początek łowienia 5kg ziarna i donęcaniu jeszcze w trakcie łowienia na dzikiej wodzie. W łowisku specjalnym natomiast ja ograniczam się do worka PVA - materiału rozpuszcalnego doczepianego do zestawu przed rzutem i nie nęcę więcej bo ryby w takiej wodzie i tak mają pełno żarcia porozrzucanego po całym łowisku. Jeśli chodzi o pytanie czy nęcić samym ziarnem czy zanętą z ziarnem to odpowiem, że ja troszeczkę zanęty nieraz dodaję do kukurydzy żeby nasiąknęła zapachem, ale nie za dużo żeby nie zanęcić drobnicy - kukurydza czy inne ziarno najlepiej jeśli stanowi bazę zanęty.

Można łowić na spławik 15gr nawet małe ryby pod warunkiem że się go odpowiednio wyważy tak by wskazywał nawet najdelikatniejsze brania. Wiadomo że zestaw nie będzie tak finezyjny jak przy 2gr spławiku i na dłuższą metę nie wystarczy, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma . Łowiąc z toni na spławik ciężko jest utrzymać go w jednym miejscu przy dużej fali i wietrze. Jedyne co mogę ci poradzić to zakup tonącej żyłki lub po prostu postaraj się po rzucie zatopić żyłkę w wodzie by nie leżała na powierzchni. Nie wyeliminuje to wędrowania spławika ale powinno spowolnić.

Włos wykorzystuje się w metodzie gruntowej, nie słyszałem by ktoś łowił na włos na spławik. Ale to że nie słyszałem nie znaczy że nie można tak próbować może opatentujesz jakąś nową metodę ?

Co do ilości ziaren ja zakładam różnie, ale staram się raczej nie walić ogromnej przynęty. Doświadczenie i godziny spędzone nad wodą, pozwalają stwierdzić mi że karpie mimo że są żarłokami chętniej połakomią się na dwa małe kąski niż na jeden duży, 3-4 ziarna powinny być ok. Ja najczęściej łowię na kulki proteinowe, mimo że usilnie próbowałem złowić karpia na duże kulki 25mm to nie udało mi się złowić więcej niż jednego natomiast na mniejsze 15mm brania są częstsze. Może po prostu tak jest na wodach na których zwykle łowię, a u Ciebie będzie odwrotnie. Musisz poeksperymentować bo w tej dziedzinie to już się nie da dobrze doradzić.

Odp: Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyAdzia |12 paź : 19:25
Komentarze: 1

Zarejestrowany: 12 paź : 19:24

Odpowiedz
Ja łowię od roku i z powodzeniem stosuję metodę na włos i spławik. W moim łowisku nie ma kolosów ale tydzień temu udało mi się wyciągnąć właśnie na tą metodę amura 54 cm i jest to na razie największa moja ryba .

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyscox |05 lip : 22:21
Komentarze: 13

Zarejestrowany: 20 kwi : 22:11

Odpowiedz
"Włos wykorzystuje się w metodzie gruntowej, nie słyszałem by ktoś łowił na włos na spławik. Ale to że nie słyszałem nie znaczy że nie można tak próbować może opatentujesz jakąś nową metodę ? "
Pewnie taka jest praktyka, ale z mojej ostatniej lektury o wędkarstwie "Tajniki skutecznego wędkowania" Johna Wilsona, włos na spławiki jest jak najbardziej naturalnym sposobem wędkowania. Jest przez autora wręcz polecany dla niektórych metod spławikowych. Posiadam wydanie z 1994 roku zatem nie jest to jakaś archaiczna książka. Ogólnie bardzo ją polecam - ze wszystkich przeczytanych przeze mnie książek, gazet, artykułów, itd, uważam ją za najbogatszą w wiedzę.

Odp: Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady 13Zbig |06 lip : 08:58
Gość


Odpowiedz
Adam jak dokładnie nazywa się ta książka, pozdrawiam Zbyszek

Odp: Odp: Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyscox |06 lip : 10:00
Komentarze: 13

Zarejestrowany: 20 kwi : 22:11

Odpowiedz
"Tajniki skutecznego wędkowania" John Wilson
To co napisałem to dokładny tytuł. Z tej właśnie książki dowiedziałem się, iż orzeszek ziemny może stanowić doskonałą przynętę na karpia - póki co złowiłem na niego ładnego karasia ale to zachęciło mnie do dalszych prób. Autor ksiązki na orzeszka złowił swojego największego karpia. Odpowiednio przygotowany orzeszek da się łatwo założyć bezpośrednio na hak.

Odp: Odp: Odp: Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady 13Zbig |06 lip : 15:03
Gość


Odpowiedz
Dzięki poszukam, pytałem bo innych pozycji jest mnóstwo a tej na razie nie znalazłem! Pozdrawiam Zbyszek.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady Anonimowy |05 lip : 22:50
Gość


Odpowiedz
Dzieki za takie obszerne i konkretne rady jestem pelen podziwu dla twojego profesionalizmu tak w wedkarstwie jak i w umiejetnosci podzielenia sie swoim doswiadczeniem w tak zrozumialy sposob napewno bede tu czestym gosciem i bede podpatrywal za kolejnymi dobrymi i ciekawymi radami jeszcze raz dzieki pozdrawiam Marcin Eś

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady rekin |13 lip : 23:08
Gość


Odpowiedz
Jestem początkującym wędkarzem i chciałem poprosić o wytłumaczenie tzw Lokomotywa ??

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |13 lip : 23:58
Komentarze: 369


Odpowiedz
Nie jestem pewien czy o to chodzi, ale spotkałem się z nazwaniem tak dużego karpia, który robi odjazdy powodujące zwalnianie się hamulca kołowrotka. Zwykłe porównanie siły karpia do siły lokomotywy.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady 13Zbig |14 lip : 05:21
Gość


Odpowiedz
Masz zupełną rację, karp i nie tylko ten duży po zacięciu po prostu odpływa i nie ważne jaki masz sprzęt, on po prostu robi odjazd z siłą i prędkością porównywalną do Lokomotywy! Jeżeli masz źle wyregulowany hamulec, coś się zatnie, albo nie zdążysz zareagować najczęściej rwie zestaw i tyle go zobaczysz! Nie jeden tak stracił źle zabezpieczoną wędkę, sam widziałem na "Okoniu" jak wędka zeskoczyła z Rod poda, słychać tylko było plusk a potem to co mówił a właściwie krzyczał niefortunny wędkarz! Karp nie wybacza błędów, o tym trzeba pamiętać wybierając się na niego!!!

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyPujol5 |31 lip : 20:16
Komentarze: 43

Zarejestrowany: 10 kwi : 21:39

Odpowiedz
Mój rekordowy karp miał 75cm i wagi 15,5kg złowiony na stawie na kulkę proteinową o smaku truskawkowym wędka została wciągnięta do wody prawie by było i po rybie i po wędce lecz ledwo co ją chwyciłem hol trwał aż 23min karp bardzo przy brzegu szalał splątał zestaw kolegi gdy się wszystko splątało kolega wzioł podbierakiem karp po fotografii trafił w dobrej kondycji do wody.

była to moja największa przygoda w wędkarstwie!!

Pozdro.połamania

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady 13Zbig |01 sie : 05:40
Gość


Odpowiedz
Tomek, gratuluję, mnie ostatnio trzy razy wciągało wędkę do wody, mimo swingierów nie słyszałem tej elektroniki tylko stuk podskakującego rod poda i spadającej wędki, wreszcie przywiązałem ją do podpórki, kabłąk otwarty bo sam wolny bieg nic nie dawał i przy czwartej próbie okazało się że to był karp ... 2 kilowy!!! Poprzednie zrzutki kończyły się rwaniem przyponu. Teraz zawsze mocuję wędkę do podpórek a rod poda do ziemi Karp to godny przeciwnik! Jeszcze raz gratuluję pozdrawiam Zbyszek.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyPujol5 |01 sie : 22:51
Komentarze: 43

Zarejestrowany: 10 kwi : 21:39

Odpowiedz
na tym stawie co roku koło zarybia karpiem 1kg i 40cm tam jest bardzo dużo karpi zawsze złowię tam chociaż 1 karpia jestem z koła PZW pstrąg Gorlice a ty w jakim mam 17 lat a ty?

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady 13Zbig |02 sie : 07:59
Gość


Odpowiedz
Moje koło to Koło nr 2 Warszawa, a lat... o matko mam stary pesel. Powiem Ci że do emerytury zostało mi 7 lat pracy! A na karpie jeżdżę pod Nowy Dwór Mazowiecki na łowisko "OKOŃ" Możesz znaleźć w internecie, stanowisko najczęściej wybierane to 8 lub 9! Pozdrawiam Zbyszek.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyPujol5 |02 sie : 11:08
Komentarze: 43

Zarejestrowany: 10 kwi : 21:39

Odpowiedz
spoko

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady Artur |07 sie : 11:21
Gość


Odpowiedz
Dziękuje bardzo mi pomogło

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady johny |19 sie : 14:36
Gość


Odpowiedz
Fajne karpie nawet do 15 kg można łowić w HRS DAWIDY w okolicach Warszawy

Odp: Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady 13Zbig |19 sie : 18:14
Gość


Odpowiedz
Dzięki za wiadomość, postaram się to sprawdzić

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady 13Zbig |19 sie : 18:17
Gość


Odpowiedz
Łowisko Jeszcze raz dziękuję za wiadomość, pozdrawiam Zbyszek

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyPujol5 |24 wrz : 20:45
Komentarze: 43

Zarejestrowany: 10 kwi : 21:39

Odpowiedz
jakbyś cie chcieli po karpiować zapraszam na Stawy w Kobylance blisko Gorlic występują tam karpie małe 36-40 cm ale są też takie 10 15 kg nawet 20kg

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady gość |20 gru : 23:19
Gość


Odpowiedz
Poprosił bym coś na temat jak złowić jesiotra

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |21 gru : 02:25
Komentarze: 369


Odpowiedz
Niestety, ja nigdy nie złowiłem tej ryby, więc za bardzo nie pomogę choć wiem że bywa on przyłowem karpiarzy jeśli łowią w wodach gdzie występuję. Najczęściej bierze wtedy na kulki proteinowe "śmierdziuchy". Jeśli chcesz podyskutować to proszę o założenie tematu na forum : LINK. Tu nie będziemy dyskutować o jesiotrze ponieważ jest to artykuł o połowie karpi. Pozdrawiam.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradySikorka2 |29 mar : 10:40
Komentarze: 1

Zarejestrowany: 28 mar : 15:16

Odpowiedz
Jestem amatorskim wędkarzem i mam jedno pytanie:
jaką metodą jest najlepiej łowić???

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyMirex |29 mar : 11:24
Komentarze: 31

Zarejestrowany: 25 lip : 19:14

Odpowiedz
Jako amator odpowiem że dla mnie najlepsza metoda to ta:
która mnie najbardziej odpowiada
ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na twoje pytanie bo ilu wędkarzy pewnie tyle różnych odpowiedzi będzie

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |29 mar : 11:43
Komentarze: 369


Odpowiedz
Kolego Sikorka2. Twoje pytanie przyrównałbym do pytania "Co najlepiej zjeść na obiad?" Wszystkie metody są dobre, wszystko zależy od tego na jaką rybę się nastawiamy i jak lubimy łowić. Dla początkującego polecam przede wszystkim metodę spławikową!

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |29 mar : 20:19
Komentarze: 377


Odpowiedz
Sikorka2 (napisałeś, że jesteś z "Zadupia śląskiego")- GDZIE to JEST?? Prosimy o więcej kultury! i o konkretne pytania. Tą stronkę czytają też dzieci!

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady sara |09 lip : 20:12
Gość


Odpowiedz
jak byście dobrali zestaw dla początkującego na karpia ?
chodzi mi o wędkę teleskop czy skąłdana i co ma jeszcze znaczenie przy wyborze ??? lowić będę na jeziorach i rzece-jak poćwiczę

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |11 lip : 10:35
Komentarze: 369


Odpowiedz
Lepszym wędziskiem jeśli chodzi o pracę i komfort łowienia jest wędka składana. Teleskop za to jest lepszy w transporcie. Jeśli nastawiasz się na większe sztuki i zamierzasz poważnie zająć się łowieniem karpi to odradzam teleskop. Napisz więcej o wielkości karpi jakie spodziewasz się łowić. Najprostsze zestawy są opisane i oznaczone w artykule nad komentarzami

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady wiecin |10 lis : 10:30
Gość


Odpowiedz
jaką żyłke polecacie na amura bo 0.35 nie wytrzymała mam 12lat i jaestem miłosnikiem łowienia ryb moja życiówka karaś 7 kg plis pomocy !!!

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |10 lis : 11:08
Komentarze: 369


Odpowiedz
0.35 to kawał linki i powinna wytrzymać. Jeśli nie wytrzymała to błędu szukaj gdzie indziej. Może była stara i sparciała a może popełniłeś błędy podczas holu, prawdopodobnie też nie wyregulowałeś hamulca. Żyłka mogła się też przetrzeć o ostre dno co się zdarza bardzo często. Nie jestem pewny nawet czy mówisz prawdę z tą żyłką czy kłamiesz tak jak ze swoim życiowym karasiem.

metoda Unita |04 sty : 16:15
Gość


Odpowiedz
witam co sądzicie o " metodzie " czy na nią łowicie i czy waszym zdaniem można na nią złowić duże sztuki ?

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyMirex |04 sty : 17:59
Komentarze: 31

Zarejestrowany: 25 lip : 19:14

Odpowiedz
To zależy jaka jest wg Ciebie ta "duża sztuka"

Metoda Unita |04 sty : 19:14
Gość


Odpowiedz
Taka 5 kg + łonie na wodzie PZU na ciężarek 100g oczywiście do metody , na włos krótki przypon 5-10 cm i sa mozaika mam efekty ale ryby małe tj max 4 kg

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyMirex |04 sty : 19:27
Komentarze: 31

Zarejestrowany: 25 lip : 19:14

Odpowiedz
Jak wyciągasz czwórkę to i pewnie 5+ też dasz radę - tylko że "metodą" łowiąc to będzie to raczej "przyłów" większej sztuki - przynajmniej ja tak miałem łowiąc na metodę

metoda unita |04 sty : 21:03
Gość


Odpowiedz
mam takie wrażenie że te duże sztuki są za bardzo ostrożne chociaż dociążam plecionkę , maskuje przypon . myślę że sprawa jest w ciężarkach tj karpie je odszyfrowują w tym sezonie spróbuje na tradycyjnego helikoptera i zobaczymy a pisząc 5+ miałem na myśli takie między 5 a 20 kg

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |04 sty : 22:58
Komentarze: 369


Odpowiedz
Najważniejsze to jest dobra miejscówka i nęcenie. Jak masz karpie w łowisku to nie ma dużego znaczenia czy masz metodę czy ciężarek. Chyba że zamierzasz łowić na PZW z doskoku no to wtedy methoda teoretycznie powinna lepiej zdać egzamin.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyMirex |05 sty : 10:09
Komentarze: 31

Zarejestrowany: 25 lip : 19:14

Odpowiedz
20-stki jeszcze nie mam na rozkładzie ale 16-stkę tak - wydaje mi się że tego konia na metode trudno bedzie wyciągnąć:).

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady lysy |15 kwi : 20:50
Gość


Odpowiedz
limit karpia i brzany to 2 szt

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |15 kwi : 23:58
Komentarze: 369


Odpowiedz
RAPR mówi, że jednak 3 sztuki polecam dokładne zapoznanie się

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |16 kwi : 06:54
Komentarze: 377


Odpowiedz
Na wodach PZW łowimy w/g RAPR-u i limit karpia i brzany jest po 3 sztuki. Ale na innych zbiornikach to jest zależne od gospodarza wody. Np. ja mam wykupione zezwolenie na zbiornik komercyjny i tam można na dobę złowić tylko łącznie 2 ryby, takie jak: karp (od 40 do 70 cm) szczupak, sandacz, nawet amur (ich wymiar to od 50 -80 cm. W roku można złowić 30 sztuk.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady duzyRak |05 maj : 19:34
Gość


Odpowiedz
Mam pytanie
Czy w obecnym okresie wiosennym lepsze na karpia były by kulki o smaku rybnym np.halibut czy owocowe np.truskawka lub tutti frutti

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady duzyRak |05 maj : 19:38
Gość


Odpowiedz
Dodan że będę łowił na jeziorze o powierzchni ok 2,5 ha i niewiem czy nęcić standardowo kukurydzą i konopiami czy pelletem lub zanętą kupną

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |06 maj : 11:00
Komentarze: 369


Odpowiedz
W okresie wiosenny według teorii lepsze powinny być zapachy owocowe, ale najlepiej weryfikuje to woda i nie można tutaj skutecznie poradzić. Do do nęcenia ja jestem zwolennikiem ziaren. Zawsze znajdują się one w moim arsenale do nęcenia. Często mieszam je z kulkami i pelletem lub nęcę dwa miejsca osobno - jedno kukurydzą drugie kulkami z pelletem. Przekonałem się że warto tak kombinować bo różnie to bywa z karpiami. Zanętą kupną karpi nigdy nie nęcę.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady duzyRak |13 maj : 21:32
Gość


Odpowiedz
Czy łowiąc karpie metodą włosową na tzw. nocce lepiej jako przynętę jest stosować pellet czy kulkę proteinową ?

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |14 maj : 01:44
Komentarze: 369


Odpowiedz
To jest pytanie trochę w stylu jak "lepiej łowić na białego czy czerwonego robaka?".

Odpowiem standardowo że to zależy od wody i upodobań karpi. Warto wiedzieć że pellet pracuje znacznie szybciej to znaczy, że rozpuszcza się wcześniej o wiele niż kulka, zwłaszcza jeśli woda jest ciepła. Na noc wolałbym założyć kulkę niż pellet, gdyż pellet może do rana nie wytrzymać i spaść z włosa przez rozpuszczenie.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady HuBerG |25 maj : 15:14
Gość


Odpowiedz
Jakie są najlepsze rozmiary kulek proteinowych na karpie
10mm
12 mm
16mm
Czy 20 mm

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |25 maj : 16:39
Komentarze: 369


Odpowiedz
Kolejne pytanie z bazy na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma najlepszego rozmiaru. Wszystko zależy od łowiska, przyzwyczajeń ryb, dnia i kaprysu ryb. Miewałem sytuacje że małe karpie połykały bałwanka złożonego z dwóch dużych kulek 2x25mm a bywały sytuacje że karpie brały tylko na pojedyncze małe kulki jak 12-15 mm.
Jeżeli masz do dyspozycji 2 lub 3 wędki to warto na wszystkich zarzucić inną wielkość kulki aby przekonać się jaka jest najlepsza. 16-18 mm to taki uniwersalny rozmiar ale jak pisałem wcześniej nie ma tutaj żadnej reguły, która jest najlepsza!

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady duzyRak |26 maj : 17:55
Gość


Odpowiedz
Ja np nęcę przeważnie kulkami 10 lub 12 mm
A łowię na 16-20 mm zazwyczaj o tym samym smaku

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyjasiu |16 sie : 12:57
Komentarze: 21

Zarejestrowany: 30 lip : 17:13

Odpowiedz
Czy karpie biorą we wrześniu?

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |16 sie : 13:08
Komentarze: 369


Odpowiedz
Biorą bardzo dobrze. Karpie można łowić cały rok, a najlepsze brania przypadają na okres od wiosny do jesieni.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyjasiu |16 sie : 22:29
Komentarze: 21

Zarejestrowany: 30 lip : 17:13

Odpowiedz
a lepsza jest kukurydza, czerwone robaki, rosówki, białe robaki czy kulki proteinowe?

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |17 sie : 19:46
Komentarze: 369


Odpowiedz
Nie ma złotego środka, każda woda jest inna i karpie preferują inne przynęty. Polecam zaczynać od przynęt do których karpie są przyzwyczajone i którymi najczęściej są nęcone na danym łowisku.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyjasiu |26 sie : 22:16
Komentarze: 21

Zarejestrowany: 30 lip : 17:13

Odpowiedz
a jakiego zestawu użyć?

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |27 sie : 06:37
Komentarze: 377


Odpowiedz
Może coś się dowiesz z tego wpisu:

Jak złowić karpia

Dodam od siebie, że ja w tym roku na wiosnę łowiłem na "mathodę", (po polsku "Metoda"). a teraz łowię na spławiki.

http://www.tajniki-wedkarstwa.pl/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?9905.0


Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |27 sie : 09:47
Komentarze: 369


Odpowiedz
Jasiu, przeczytaj dokładnie artykuł, pod którym piszesz komentarz i pytanie. Przecież tam masz nawet na grafikach przedstawione 3 przykładowe zestawy na karpia.
Jeszcze jestem w stanie zrozumieć jak się komuś czytać całości nie chce ale żeby nawet grafiki nie zauważyć?

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady amator |17 cze : 07:33
Gość


Odpowiedz
powiedzcie jaka zylke mam kupic na karpie w przedziale 10kg do nawet 25kg

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |17 cze : 23:50
Komentarze: 369


Odpowiedz
Przy takich karpiach nie schodziłbym poniżej 0,30 mm

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyjasiu |28 paź : 23:04
Komentarze: 21

Zarejestrowany: 30 lip : 17:13

Odpowiedz
Mam pytanie. Planuję wyjazd nad łowisko obfite w karpie i amury. Niestety jest tam bardzo dużo drobnicy(płocie i leszcze). Próbowałem łowić bez zanęcania, ale to na nic. Duży okaz nie przypłynie, a drobnicy DUŻO! w tym roku próbuje z woreczkami PVA, ale nie wiem czego użyć aby nie było drobnicy, lub było jej mało. Proszę o pomoc.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |29 paź : 14:20
Komentarze: 369


Odpowiedz
Używaj grubej zanęty. Mam tu na myśli wszelkiego rodzaju ziarna w całości, kulki i pellet o odpowiednim rozmiarze. Odpuść sobie sypkie zanęty i dodatki. To samo jeśli chodzi o przynętę i hak - dobierz odpowiednią wielkość a z drobnicą nie będzie kłopotów.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyCrewluck |03 lis : 10:21
Komentarze: 1

Zarejestrowany: 11 lip : 11:34

Odpowiedz
Możesz też korzystać z kulek proteinowych. Około 15 do worka i jedna na włos. Dodatkowo z procy możesz donecic w obszar gdzie zarzuciles, ale sam worek i kulka na włosie wystarczy.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyjasiu |21 lis : 17:01
Komentarze: 21

Zarejestrowany: 30 lip : 17:13

Odpowiedz
W tym łowisku jest tak dużo drobnicy, że łowili brania leszczy i płoci były po 5 minutach i bez żadnego zanęcania. Łowiłem na metodę, a na haczyk i kulkę nadział się leszcz(150g). Myślę o dodaniu wędzonych szprotek do zęnenty, ale nie wiem czy to dobry pomysł.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyBogdan |21 lis : 17:53
Komentarze: 377


Odpowiedz
Jasiu przed dodaniem szprotek wędzonych należy je zmielić i dodać olej rybny (olej ładnie pracuje w wodzie). Można też (oczywiście po zmieleniu) dodać szprotki w oleju z puszki.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyjasiu |03 lip : 22:30
Komentarze: 21

Zarejestrowany: 30 lip : 17:13

Odpowiedz
Używam wędki 3lbs i 360cm. Będę łowić używając woreczka PVA (wypełniony waży 80g, ale mogę dać mniej zanęty). Chciałem spytać jakiego ciężarka użyć, aby nie zniszczyć wędki, i mieć pewność, że ryba się zapnie(pod ciężarem ciężarka). Z góry dziękuję.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |04 lip : 19:42
Komentarze: 369


Odpowiedz
Ciężarek powinien mieć przynajmniej 60g żeby nastąpiło pewne samozacięcie, choć lepiej dać cięższy, ja stosuje zwykle około 100g. Ja stosuje wywózkę i nie martwię się o ciężar worka PVA. Rzucanie z workiem jest zawsze nieco problematyczne i ciężko osiągnąć dobre odległości. Jeśli uznasz że Twój zestaw jest za ciężki żeby rzucać to zmniejsz ilość zanęty w worku. Zawsze można dorzucić zanęty ręcznie lub przy pomocy procy lub przy pomocy rury do wyrzucania kulek.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady Adam |29 lip : 22:32
Gość


Odpowiedz
Dla mnie najlepiej się łowi na spławik ponieważ byłem nad stawem Golina i łowiłem na spławik miałem chaczyk 8 zażuciłem koło brzegu na chaczyk miałem dwie kukurydzę i po chwili złapałem karpia.

Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady Grzechu |27 sie : 19:59
Gość


Odpowiedz
O której godzinie karpie chodzą spać?

Odp: Jak złowić karpia - zestawy, zdjęcia, porady Zbyszek |30 sie : 12:54
Gość


Odpowiedz
Karpie łowimy całą dobę, są okresy kiedy niezbyt chętnie żerują, ale czas tych przerw nie są do jednoznacznego określenia! Ładne okazy łowimy w nocy jak i w dzień. Dlatego jeżeli mamy troszkę czasu wybieramy się na kilka dni, polecam przynajmniej od południa poprzez noc i do południa! Jest wtedy większa szansa na ładną zdobycz!


Komentarze są zablokowane