Akcesoria wędkarskie
Przygotowanie
Metody połowu
Pokoik napraw
Zrób to sam
Techniki i sztuczki
Opowiadania wędkarskie
Wędkarstwo podlodowe
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
[ ]
Menu główne
CzatZbyszek
19 maj : 12:34
Jest dział "Spis map batymetrycznych" jak nie znajdziesz tej która Cię interesuje zadaj pytanie o jaką mapę Ci chodzi, Dominik dalej Ci pomoże!


Anonimowy
18 maj : 22:29
witam, w jaki sposób mogę uzyskać dostęp do mapy barycznej


Zbyszek
30 kwi : 16:55
Witaj lato!!! Mróz i lód będzie w "Zima 2018/2019!


Dominik
12 mar : 17:12
Lód na Mazurach ma ponad 25 cm


Bogdan
06 mar : 06:26
Ciekawe jak gruby jest lód. Kiedyś bardzo lubiłem łowić spod lodu, ale teraz to już nie byłem na lodzie chyba ze dwadzieścia lat.Nowe posty na forum
Re: Zawody wędkarskie
No no ale półka nie mała :D
Autor Dominik
22 maj : 20:44

Re: Zawody wędkarskie
Dzięki Dominiku. Jak będzie forma dopisywać to jes...
Autor Bogdan
22 maj : 18:12

Re: Zawody wędkarskie
Gratuluję Bogdan. Puchar już się chyba nie zmieści...
Autor Dominik
22 maj : 08:47

Re: Zawody wędkarskie
Niech nam żyje Mistrz wędkarstwa spławikowego!!! B...
Autor Zbyszek
20 maj : 19:29

Re: Zawody wędkarskie
Dzisiaj udało mi się zdobyć tytuł mistrza koła na ...
Autor Bogdan
20 maj : 13:30

Nowe komentarze
[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Luke dnia 11 maj : 08:51
Witam. Poproszę o mapę batymetryczną jeziora Święt [więcej]

[Treści] Jak złowić karasia - zestawy, zdjęcia, porady
Autor:  Bogdan dnia 09 maj : 07:04
Ja swojego rekordowego karasia złowiłem z gruntu [więcej]

[Treści] Jak złowić karasia - zestawy, zdjęcia, porady
Autor:  dzicz dnia 08 maj : 12:38
Karaś bierze z gruntu czy z toni

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  arkmos dnia 04 maj : 16:16
Jeśli to możliwe to proszę o informację jak mogą o [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  pokrak dnia 07 mar : 13:04
Witam,będę bardzo wdzięczny za podesłanie mapy jez [więcej]

Facebook

Data / Czas
 
Sposób na ...
Mapy batymetryczne
Poradnik

Poradnik wędkarza majsterkowicza dostępny do kupienia. Serdecznie zapraszamy!Więcej o książce można dowiedzieć sie na stronie :

LINK

Jak zrobić siatkę do podbieraka - wędkarstwo, porady, zdjęcia
Siatka do podbieraka

Autorem artykułu jest użytkownik Bogdan.


Domowym sposobem można wykonać siatkę do podbieraka lub inną. Prace zaczynamy od wykonania "czółenka" zdjęcie nr 1.


siatka podbieraka


Szerokość czółenka jest uzależniona od wielkości oczek, jakie chcemy mieć w siatce. Do podbierania większych ryb, te oczka mogą być większe dlatego, że siatką z większymi oczkami łatwiej jest poruszać w wodzie, gdyż stawia mniejszy opór. Ja do swojego podbieraka wykonam siatkę o oczkach 3cm x 3cm. Aby nam wychodziły równe oczka musimy wykonać taką laszkę jak na zdjęciu nr 2.

siatka podbieraka


Strzałka nr 1 pokazuje szerokość blaszki, która równa się (w tym przypadku) 30mm (3cm) i takie właśnie oczka będą nam wychodziły, a następne wymiary to 60 i 60mm. Jeżeli chcemy mieć oczka mniejsze np. 20x20mm to tą blaszkę robimy na szerokość 20mm, a pozostałe wymiary to 40 i 40, Ale jeżeli chcemy zrobić siatkę o oczkach 25x25mm, to blaszkę musimy zrobić o szerokości 25mm, a pozostałe dwa wymiary to 50 i 50mm, itd. No i oczywiście do mniejszych oczek czółenko też musi być węższe. Druga strzałka pokazuje ścięty róg, po to, aby podczas pracy nie wbijała się nam blaszka w dłoń i było łatwiej ją trzymać. Te wymiary 60 i 60 z zaznaczonym środkiem będą nam potrzebne do rozpoczęcia wykonywania siatki o oczkach 30x30mm. Jeszcze zielona strzałka pokazuje nam przekątną. O przekątnej i po co są potrzebne takie wymiary napiszę w trakcie wykonywania tych czynności. Teraz zajmiemy się wykonaniem czółenka. Na zdjęciu nr 3 podaje wymiary czółenka.

siatka podbieraka


Najważniejszy wymiar to jest szerokość, oznaczyłem go wykrzyknikiem. Pozostałe wymiary mogą być mniej dokładne. Czółenko można zrobić z dowolnego materiału np. z twardego drewna, sklejki, blachy lub plastiku. Materiał nie może być kruchy, (np łamliwy plastik), aby w czasie obróbki nam nie pękał. Ja mam zrobione jedno czółenko węższe z blachy nierdzewnej, które służy mi do robienia mniejszych oczek, a drugie z płaskownika aluminiowego. Oba czółenka są pokazane na zdjęciu nr 1. I tutaj muszę zaznaczyć, że cieńszym czółenkiem można robić większe oczka, ale malutkim minusem jest to, że nawijamy mniej dratwy i trzeba częściej wiązać ją ze sobą.
Po ucięciu płaskownika na długość 280mm (28cm), najpierw rysujemy rysikiem lub ołówkiem kształt jaki chcemy uzyskać, a następnie punktujemy punktakiem w tych miejscach które musimy wyciąć, zdjęcie nr 4 i nr 5.

siatka podbieraka
siatka podbieraka


Po napunktowaniu, wiercimy otworki wiertłem fi 2.5mm lub takim, aby nie wyjść poza narysowane linie. Następnie wycinamy je małym przecinakiem i wąskim brzeszczotem. (zdjęcie nr 6,7 i 8 ).

siatka podbieraka
siatka podbieraka
siatka podbieraka


Po wycięciu i opiłowaniu malutkimi pilnikami trzeba bardzo dokładnie oczyścić papierem ściernym ze wszystkich zadziorów, aby nasze czółenko miało idealny poślizg i nie haczyło przy pleceniu siatki, (zdjęcie nr 9).

siatka podbieraka


Teraz musimy kupić odpowiednio mocną dratwę lub inny mocny, najlepiej wodoodporny sznurek. Ja swoją siatkę wykonałem z dratwy kupionej na bazarze. Kiedyś tej dratwy było o wiele więcej na szpulce (szpulka z prawej strony). Teraz są dostępne takie "grube" szpule na których jest o wiele mniej dratwy (zdjęcie nr 10 i 11).

siatka podbieraka
siatka podbieraka


Na podbierak o obwodzie 200cm tzn trójkąt o wymiarach 70, 70 i 60cm potrzeba takich szpul około 4sztuk. Ja płaciłem 4zł za jedną szpulkę. Plecenie siatki rozpoczynamy od obliczenia ile potrzeba nam oczek. W moim przypadku będą to oczka 3cm x 3cm. Więc dla tego kwadratu musimy obliczyć przekątną w/g wzoru na zdjęciu nr 12.

siatka podbieraka


wyszło nam, że przekątna wynosi 42.3mm czyli 4.23cm. Teraz obwód podbieraka (w moim przypadku 200cm dzielimy przez 4.23cm i mamy wynik 47.28. Zaokrąglamy go liczb całych i wyszło nam, że potrzebujemy 47 oczek, (zdjęcie nr 13).

siatka podbieraka


Ja tutaj zastosowałem grubszy sznurek na pierwsze oczka, ale można też od razu rozpoczynać od tego samego. A więc składamy sznurek podwójnie i odmierzamy 4,10 m. zdjęcie nr 14.

siatka podbieraka


(Ten wymiar znam z praktyki). Uwaga, kwadrat ma 4 boki po 3cm, a więc 4x3=12, więc co 6cm musimy zawiązać supełek i w ten sposób otrzymamy pierwsze oczko o wymiarach 3x3. Takich supełków musimy zawiązać 47 sztuk. I aby nam to wychodziło równo potrzebna jest blaszka właśnie o takich wymiarach jak wspomniałem na wstępie, tzn 60 i 60mm czyli 6cm i 6cm, zdjęcie nr 15 i 16.

siatka podbieraka
siatka podbieraka


Supełki wiążemy cały czas przeciągając jeden koniec - zdjęcie nr 17.

siatka podbieraka


Aby nam było łatwiej ile mamy już zawiązane - składamy na pół i liczymy po dwa oczka zdjęcie nr 18.

siatka podbieraka


Po zawiązaniu tyle oczek ile nam potrzeba związujemy cały "łańcuszek" razem, zdjęcie nr 19 i nr 20.

siatka podbieraka
siatka podbieraka


Końce przypalamy zapalniczką lub zaklejamy klejem "kropelką". Następnie przez wszystkie oczka po kolei przeciągamy sznurek zdjęcie nr 21 i nr 22.

siatka podbieraka
siatka podbieraka


Następnie przywiązujemy dratwę do otworka czółenka zdjęcie nr 23 i nawijamy na przemian raz z jednej, a raz z drugiej strony, (zdjęcia nr 24 i 25).

siatka podbieraka
siatka podbieraka
siatka podbieraka


Po nawinięciu do końca zdjęcie nr 26 odcinamy od szpulki około 50-80cm i wiążemy w środku oczka zdjęcie nr 27.

siatka podbieraka
siatka podbieraka


Odcinamy i przypalamy lub zaklejamy końcówkę końcówkę jak na zdjęciu nr 28.

siatka podbieraka


Teraz ten gruby sznurek mocujemy do czegoś bardzo stabilnego, dlatego, że przy zaciąganiu pętelek musimy bardzo mocno wszystko mieć naciągnięte. Ja ten sznurek wiążę do grzejnika i na taką odległość, abym mógł sobie wygodnie usiąść. Teraz przykładamy blaszkę zdjęcie nr 29

siatka podbieraka


(zielona linia na blaszce oznacza to, że trzeba ją zaokrąglić, aby jej róg nie wbijał się nam w dłoń). Najgorsze do zrobienia są trzy pierwsze rzędy i tutaj musimy bardzo pilnować, aby oczka wychodziły równe. Chodzi o to, aby w oczku, do którego się dopinamy, zawsze supełek był w środku. Teraz zaczynamy od supełka - ustawiamy go na górnej krawędzi blaszki (nadal zdjęcie nr 29) i od dołu wkładamy czółenko z dratwą w następne oczko. Teraz, (zdjęcie nr 30 i nr 30a) przekładamy ponownie czółenko pomiędzy pierwszym, a drugim oczkiem. Proszę zauważyć, że dratwa leży mi na ręku z lewej strony, a kciuk dociska dratwę na blaszce.

siatka podbieraka
siatka podbieraka


Po przeciągnięciu czółenka podciągamy mocno dratwę na dół (od czerwonego punktu - zielona strzałka, zdjęcie nr 30) i przesuwamy kciuk bliżej krawędzi górnej w punkt pokazany czerwoną strzałką i mocno go dociskając zaciągamy pętelkę zdjęcie nr 31 i nr 32.

siatka podbieraka
siatka podbieraka


Następnie przekładamy czółenko przez nowe oczko i dalej tak samo. Aby pokazać, że to jest bardzo ważne dodatkowo dokładam zdjęcia z mojej innej siatki i tak: zdjęcie nr 32a pokazuje jak się układa dratwa przy robieniu supełka.

siatka podbieraka


A zdjęcie nr 32b pokazuje jak nie należy wiązać supełka.

siatka podbieraka


Po stwierdzeniu różnic i przeciągnięciu czółenka ustawiamy to tak jak na zdjęciu następnym, czyli zdjęcie 32c, które nam pokazuje, że supełki z oczka do którego się przypinamy są na jednej wysokości.

siatka podbieraka


Zaznaczam, że jeżeli zapleciemy trzy rzędy oczek te problemy znikną i nie trzeba będzie, aż tak tego pilnować. Na zdjęciu nr 33 jeszcze raz pokazuje, że dratwę z oczka już przerobionego daję się na blaszkę, a potem pod nią i od dołu wkładamy do następnego oczka.

siatka podbieraka


Jak pisałem pierwsze kroki są najtrudniejsze i znowu występuje malutki problemik. Tzn na zdjęciu nr 34 pokazuje zielonymi strzałkami, że "skończyły się oczka".

siatka podbieraka


I w tym przypadku należy przeciągnąć sznur na drugą stronę w/g załączonych zielonych strzałek, a po przeciągnięciu uwiązać w miejscu, który pokazuje czerwony krzyżyk, (zdjęcie nr 35).

siatka podbieraka


Na zdjęciu nr 36 pechowo na pierwszy plan wyszedł mi wielki supeł, ale wcale nie będzie nam przeszkadzał i nadal robimy swoje.

siatka podbieraka


Zawsze staramy się aby wszystkie supełki były w jednej linii zdjęcie nr 37- strzałka zielono-czerwona.

siatka podbieraka


Na tym zdjęciu jest też pokazane, że dochodzimy już do zrobionego pierwszego oczka. Oczywiście te oczko traktujemy "jako następne" i jedziemy dalej dookoła. WAŻNE! Podczas robienia siatki ona nam się skręca pokazane na zdjęciu nr 37a.

siatka podbieraka


I gdy na blaszce nazbiera się nam już tyle pętelek jak na zdjęciu nr 38 to musimy je ściągnąć, aby zrobić miejsce na nowe.

siatka podbieraka


Przed ściągnięciem oczek z blaszki nie mając wprawy bo, możemy robić siatkę "Z powrotem" tzn wracać się do tyłu. Aby tego uniknąć musimy zaznaczyć "następne oczko" . Można na nie zapiąć agrafkę jak na zdjęciu nr 38, lub tylko przełożyć w nowe oczko dratwę tak jak na zdjęciu nr 38a.

siatka podbieraka


Zdjęcie nr 38b pokazuje już po wyjęciu blaszki. (pokazane jest to na innym kolorze dratwy, bo niektóre zdjęcia musiałem powtórzyć).

siatka podbieraka


Można też pociągnąć na wysokości ostatniego zrobionego oczka (tam gdzie wychodzi dratwa do czółenka) za dwa sąsiadujące ze sobą oczka i będzie widać które jest dłuższe, a więc zapinamy się do krótszego, zdjęcie nr 39.

siatka podbieraka


Kontynuując prace zakładamy blaszkę tak jak na początku tzn supełek na krawędzi górnej blaszki zdjęcie nr 40 i jedziemy dalej, zdjęcie nr 41, 42, 43 i 44.

siatka podbieraka
siatka podbieraka
siatka podbieraka
siatka podbieraka
siatka podbieraka


Jeszcze jedna uwaga! Jeżeli supełek wyjdzie nam za wysoko tak jak na zdjęciu nr 45, (niebieskie linie) to należy go rozwiązać i zrobić na nowo, bo następne oczka też będą wychodziły "krzywo".

siatka podbieraka


Na zdjęciu nr 46 pokazuje już gotową siatkę.

siatka podbieraka


Teraz należy wyciągnąć sznurek, który wpletliśmy w pierwsze oczka i założyć na podbierak. Można założyć bez demontażu podbieraka i "wszyć na okrętkę". Najpierw siatkę wiążemy do specjalnego uchwytu w podbieraku za jedno oczko, zdjęcie nr 47 i następnie najlepiej czółenkiem, (też na tym zdjęciu) owijamy dookoła szkieletu podbieraka (na tak zwaną "okrętkę") zdjęcie nr 48.

siatka podbieraka
siatka podbieraka


Jeżeli chcemy, aby to wyglądało ładniej i bardziej równo, to odkręcamy śrubę, która trzyma ramiona podbieraka zdjęcie nr 49.

siatka podbieraka


Jeżeli zamiast śruby jest tam nit, to musimy ściąć mu "łeb" , wybić go i przygotować nawy nit, lub odpowiednią śrubkę z dwoma nakrętkami. Po zdjęciu starej siatki został nam szkielet ze sznurkiem, zdjęcie nr 50.

siatka podbieraka


Teraz zaczynając "od tyłu" zaczynamy wkładanie siatki od dwóch sąsiadujących ze sobą oczek, zdjęcie nr 51.

siatka podbieraka


Wsuwamy wszystkie oczka, zdjęcie nr 52.

siatka podbieraka


Następnie rozchylamy ramiona i zsuwamy siatkę na sznurek, zdjęcie nr 53.

siatka podbieraka


Teraz przykręcamy ramiona kontrując drugą nakrętką, po to aby to wszystko się nie odkręciło zdjęcie nr 54 i nr 54a.

siatka podbieraka
siatka podbieraka


Następnie przywiązujemy siatkę za oczko do specjalnego otworku w podbieraku, zdjęcie nr 55 i nr 56.

siatka podbieraka
siatka podbieraka


Na zdjęciu nr 57 jest już założona siatka do podbieraka, ale jeszcze "bez dna".

siatka podbieraka


Dno wiążemy też czółenkiem, (łatwiej wplatać dratwę) i ja to robię dwa razy, tzn wiążę "tam" i z "powrotem" zdjęcia nr 58, 59, 60 i 61.

siatka podbieraka
siatka podbieraka
siatka podbieraka
siatka podbieraka


Na zdjęciu nr 62 jest złożony podbierak, a na zdjęciu nr 63 rozłożony.

siatka podbieraka
siatka podbierakaOczywiście szkielet podbieraka jest oryginalny, ale uchwyt do niego dorobiłem z wędki "ruskiej". Dodam jeszcze, że wykonuje teraz siatkę o średnicy 50cm i oczkach 12x12mm, która będzie mi służyła do przetrzymywania ryb, zdjęcie nr 64.

siatka podbieraka


Chętnie odpowiem na wszystkie dodatkowe pytania.

Pozdrawiam Bogdan.

ZAPRASZAM DO ODWIEDZANIA I DYSKUSJI NA NASZYM FORUM. Doświadczeni wędkarze czekają na konkretne pytania i problemy, które będą mogli rozwiązać.

LINK DO FORUM
Komentarze
Jak zrobić siatkę do podbieraka - wędkarstwo, porady, zdjęciagórnik |13 mar : 19:38
Komentarze: 8

Zarejestrowany: 09 sty : 19:46

Odpowiedz
Bogdan, jak długo robisz taką siatkę?

Jak zrobić siatkę do podbieraka - wędkarstwo, porady, zdjęciaKamill |13 mar : 21:42
Komentarze: 5

Zarejestrowany: 11 sty : 00:04

Odpowiedz
oj na pewno długo , trzeba się zapewne niemało nadziubdziać , ale pomysłu i wykonania trzeba pogratulować

Jak zrobić siatkę do podbieraka - wędkarstwo, porady, zdjęciaBogdan |14 mar : 04:42
Komentarze: 374


Odpowiedz
Obliczyłem, że 100 oczek wykonuje 24 minuty, więc 1000 oczek można wykonać za 240 minut, czyli 4 godziny. W tej siatce jest w rzędzie 47 oczek, a rzędów jest 18, więc w całej siatce jest 47x18=846oczek. I teoretycznie powinno wystarczyć 4 godziny. Ale człowiek nie jest maszyną, musi odpocząć. Ja ją robię w wolnych chwilach (nie spiesząc się) trzy dni.

Jak zrobić siatkę do podbieraka - wędkarstwo, porady, zdjęcia Damian :) |22 wrz : 10:59
Gość


Odpowiedz
fajnyt podbierak

Jak zrobić siatkę do podbieraka - wędkarstwo, porady, zdjęcia Anonimowy |09 lis : 20:37
Gość


Odpowiedz
Dajcie wideo

Jak zrobić siatkę do podbieraka - wędkarstwo, porady, zdjęciaBogdan |10 lis : 08:29
Komentarze: 374


Odpowiedz
Niestety na razie nie mam kamery. Mam ją w naprawie. Jak długo potrwa naprawa to nie wiem.

Wyślij komentarz
Temat:
Nick:
Komentarz: