Akcesoria wędkarskie
Przygotowanie
Metody połowu
Pokoik napraw
Zrób to sam
Techniki i sztuczki
Opowiadania wędkarskie
Wędkarstwo podlodowe
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
[ ]
Menu główne
Czatbarszczu112
05 lis : 21:26
Dzięki za rady.


barszczu112
30 paź : 06:59
W praktyce bym go używał do gruntu, leszcz, lin, karaś. Waham się pomiędzy:
http://allegro.pl/kolowrotek-jaxon-top-carp-frt-500-feeder-radom-i6702340687.html
tam a tym, http://allegro.pl/kolowrotek-jaxon-top-carp-frxl-500-wolny-bieg-8loz-i6564318107.html Doradźcie, z krytykujcie, podpowiedzcie.


Dominik
28 paź : 19:33
Osobiście na większego karpia to bym raczej nie ryzykował i nie używał tego kołowrotka. Jednak bez pomacania własnoręcznie trudno wydać rzetelną opinię.


barszczu112
28 paź : 08:45
Witam kolegów Tych przed kompem i Tych nad wodą. Pytanko co Wy na taki zakup?
http://allegro.pl/kolowrotek-karpiowy-wolny-bieg-12-lozysk-szpula-i6072727725.htmlDominik
27 paź : 19:09
Obecnie mamy dobrą porę roku na szczupaka, warto próbować całą dobę. Wielkość oraz ciężar blach i gum dostosowuj do głębokości i warunków na łowisku.


Nowe posty na forum
Re: Jak wykonać spławik z balsy
Zgadzam się z Bogdanem!!! Wcześniej ja opisuje swo...
Autor Zbyszek
15 sty : 14:59

Re: Jak wykonać spławik z balsy
Józek. Zrobiłeś wykład z którego nic nie wynika..S...
Autor Bogdan
15 sty : 12:07

Re: Jak wykonać spławik z balsy
Witam wszystkich wędkarzy i majsterkowiczów. Czyta...
Autor Józek
15 sty : 02:09

Re: Boże Narodzenie 2017'
Ja też dołączam się do życzeń razem z żoną:
Autor Bogdan
23 gru : 05:59

Re: Boże Narodzenie 2017'
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę bywalcom na...
Autor Dominik
21 gru : 14:29

Nowe komentarze
[Treści] Jak złowić okonia - zestawy, zdjęcia, porady
Autor:  Dominik dnia 22 gru : 20:28
Wędka typowo pod żywca powinna mieć większy ciężar [więcej]

[Treści] Jak złowić okonia - zestawy, zdjęcia, porady
Autor:  czarny dnia 22 gru : 20:17
Witam chciałem się zapytać jaka wybrać gramature w [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Dominik dnia 14 gru : 18:10
Mapy rozesłane, pozdrawiam.

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Anonymous dnia 13 gru : 21:41
Witam! Mógłbym prosić o mapę barymetryczną jeziora [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  bpweko@wp.pl dnia 13 gru : 16:12
proszę o wysłanie mapek jeziora Piłakno i Wągiel. [więcej]

Facebook

Data / Czas
 
Sposób na ...
Mapy batymetryczne
Poradnik

Poradnik wędkarza majsterkowicza dostępny do kupienia. Serdecznie zapraszamy!Więcej o książce można dowiedzieć sie na stronie :

LINK

Przygoda z amurem - opowiadania wędkarskie
Przygoda z amurem


Autorem artykułu jest użytkownik Bogdan.

Kiedyś około 20 lat temu, (a może nawet więcej) pojechaliśmy z żoną (żona też miała kartę wędkarską) na ryby na parę dni, na zbiornik Łąka pod Pszczyną z namiotem. namiot rozbiliśmy w zatoczce w której do drugiego brzegu bylo około 50m. Zanęciłem łowisko zanętą leszczową około 8-10m od przeciwległego brzegu wchodząc do wody, (nie było głęboko - wzrostu mam 175 i idąc w niej woda sięgała mi do piersi), a żona mną 'kierowała" - w lewo, w prawo, dla mnie też zanęć! itd. Łowiliśmy na ciasto i pęczak.


Pięknie brały leszcze, takie od 40 do 60cm. Wiele brań bardzo agresywnych i ja i żona mieliśmy puste? Po prostu pingpong (kiedyś swingerów jeszcze nie było), mocno walił "do kija" i po zacięciu było pudło. Wyciągaliśmy pusty haczyk. Po dwóch dniach zabrakło nam rozrobionej zanęty, więc zamiast zanęty na sprężynę, (koszyki też jeszcze nie były znane, albo przynajmniej mało znane), założyłem ciasto z kaszy mannej, które zakładaliśmy na haczyk. (W międzyczasie namoczyłem zanętę). Po kilku minutach nastąpiło branie i jakie było moje wielkie zdziwienie, że po braniu bardzo agresywnym, na haku była przynęta, a ze sprężyny był odgryziony "KĘS". Od razu domyśliłem się, że to jest amur i zaraz skojarzyłem dlaczego mieliśmy tyle "pustych" brań. Nastawiliśmy się na połów leszczy i płoci, bo tej ryby jest tam najwięcej i mieliśmy pozakładane haczyki nr 8. Po tym ugryzionym kęsie natychmiast jedną wędkę u żony i jedną moją uzbroiłem w haki nr 1 i założyliśmy kulę ciasta wielkości czereśni. Ale niestety brań nie było. W czwartym dniu pobytu, bardzo późnym wieczorem około godziny 21 zaczął padać deszcz i zbierało się na burzę. Żona swoje wędki pozwijała i poszła schować się do namiotu. Ja
ubrałem się "przeciw-deszczowo" i postanowiłem troszkę jeszcze posiedzieć. Ale za chwilę burza "wybuchła" bardzo gwałtownie i to nad naszymi głowami. Następował błysk i zaraz! W tej samej sekundzie grzmot. Po prostu mieliśmy ją nad naszymi głowami. (W swoim życiu przeżyłem trzy takie burze). Wiedziałem ze słyszenia, że piorun uderza
w najwyżej położone punkty, a my na szczęście namiot mieliśmy rozbity pod mniejszym drzewem. Z uwagi na bardzo ulewny deszcz, błyski i grzmoty, szybko powyciągałem wędki z wody i położyłem je wzdłóż namiotu i szybko schowałem się do środka. Przez te błyski i grzmoty, które następowały bardzo szybko po sobie o zaśnięciu można było
zapomnieć. Nie jestem (Strachliwy", ale jeżeli ktoś przeżył burzę nad głową, to wie jak to wygląda i po plecach mogą cały czas przechodzić "ciarki", lub "mrówki". Nie do uwierzenia! ALE! Wszystko to trwało około 10-15 minut. Raptem zrobiło bardzo cichutko i na dodatek wyszedł księżyc!. Wyszedłem z namiotu, aby posprawdzać co i jak. Przede wszystkim musiałem go okopać, bo woda stała wszędzie. Było bardzo parno i bardzo ciepło. Przede wszystkim księżyc tak wszystko oświetlał, że było widno jak w dzień. Postanowiłem kontynuować wędkowanie, (żona już nie dała się namówić i poszła spać).

amur


Zarzuciłem jedną wędkę. Na hak nr 1 założyłem kulę ciasta z kaszy mannej
wielkości orzecha włoskiego. Położyłem wędkę na podpórkach, ustawiłem na żyłce "bombkę z pingponga" i poszedłem po drugą wędkę za namiot. Jak się po nią schyliłem, (było to około 5 metrów) kątem oka zobaczyłem, że zarzucona wędka się "RUSZA" i po chwili podpórki się przechyliły i wędka zaczyna "uciekać" do wody. W ostatniej! Dosłownie,
w ostatniej chwili udało mi się dobiec do niej i ją chwycić, i zaciąć. Właściwie to już nie było zacięcie, tylko taki ruch bezwarunkowy, który imitował zacięcie. Poczułem bardzo silny opór i w kołowrotku wspaniale zagrał hamulec i żyłka pomału wysuwała się ze szpuli. Ale ! to trwało 3 może 5 minut i "Cwaniak" wyskoczył na około pół metra nad
powierzchnię wody, zwinął się w kółko i jak wpadł z powrotem do wody to zakończył ze mną walkę i "normalnie" się wypiął, a ja upadłem na mokrą ziemię, (taki stawiał opór). Ale w świetle księżyca zdążyłem go zobaczyć. Na pewno był mniejszy ode mnie. A na "oko" mógł mieć około półtora metra. Ale i tak byłem bardzo zadowolony, że chociaż przegrałem walkę, to przeżyłem fajną przygodę, oraz bardzo groźną burzę.


Te przeżycie bardzo dokładnie pamiętam do dzisiaj, a było to przecież kilkadziesiąt lat temu! P.S. Dzień wcześniej odwiedził nas kolega też wędkarz i jak mu powiedziałem, że na łowisku prawdopodobnie mamy amura to proponował nam założyć kotwiczki i na nie zakładać ciasto, Ale moim zdaniem i mojej żony też, było to, że dla ryby też trzeba dać szansę. (No i nie koniecznie przegrać z nią walkę). No ale cóż!?. Nigdy z żoną nie byliśmy mięsiarzami, a ryby do domu zabieraliśmy sporadycznie, i tylko wtedy jak mieliśmy "wielkie smaki", lub wtedy, gdy ryba wskazywała, że nie przeżyje naszej wspólnej walki. Przede wszystkim zawsze chodziło nam o walkę z "rybką", a potem dopiero o "mięsko".
Następnym razem może my będziemy lepsi i wygramy walkę z "Cwaniakiem", lub jakimś innym kolosem i porobimy sobie kilka fajnych zdjęć.

Pozdrawiam Bogdan.ZAPRASZAM DO ODWIEDZANIA I DYSKUSJI NA NASZYM FORUM. Doświadczeni wędkarze czekają na konkretne pytania i problemy, które będą mogli rozwiązać.

LINK DO FORUMKomentarze
Przygoda z amurem - opowiadania wędkarskiePaweł |23 kwi : 15:33
Komentarze: 23

Zarejestrowany: 19 mar : 13:54

Odpowiedz
Ja w ubiegłym sezonie też przeżyłem taką walkę. Po paru metrach podciągania w pewnym momencie po prostu zawróciła i prawdopodobnie przez źle wyregulowany hamulec żyłka 0,25 pękła. Ryby nie widziałem - prawdopodobnie karp, ale ręce i nogi trzęsły mi się jeszcze z godzinę.

Przygoda z amurem - opowiadania wędkarskieBogdan |28 kwi : 17:56
Komentarze: 373


Odpowiedz
No tak! Takie przeżycia jest bardzo trudno zapomnieć. I zawsze się je pamięta z najdrobniejszymi szczegółami. Oby więcej takich, ale nie koniecznie przegranych. Pozdrawiam Bogdan

Przygoda z amurem - opowiadania wędkarskieD@rio |24 maj : 22:55
Komentarze: 2

Zarejestrowany: 06 maj : 19:52

Odpowiedz
Fajnie się to czytało. Tym bardziej, że chyba każdy wędkarz miał podobną sytuację (no może bez tej burzy ))Ja w tym roku (maj 2012) miałem podobną sytuację, ale był to chyba potężny karp, bo tylko wyrwał mi wędkę z podpórek i był na haku jakieś 15 s ! Nogi za to latały mi jeszcze 15 min ) Pozrawiam.

Przygoda z amurem - opowiadania wędkarskiepawel04081999 |15 kwi : 17:24
Komentarze: 1

Zarejestrowany: 15 kwi : 17:10

Odpowiedz
JA W TAMTYM ROKU NA MIETKOWIE ZLOWILEM LESZCZE TAKIE OD 60 OD 80 CM


Przygoda z amurem - opowiadania wędkarskieDominik |15 kwi : 19:10
Komentarze: 364


Odpowiedz
Pochwal się zdjęciami kolego

Przygoda z amurem - opowiadania wędkarskiepiotr123570 |30 kwi : 16:36
Komentarze: 1

Zarejestrowany: 30 kwi : 16:29

Odpowiedz
Moj Amor9.25..90cm walka 40 min. zylka 0.18 miejsce rzeka Wesser ...Bremen

Wyślij komentarz
Temat:
Nick:
Komentarz: