Akcesoria wędkarskie
Przygotowanie
Metody połowu
Pokoik napraw
Zrób to sam
Techniki i sztuczki
Opowiadania wędkarskie
Wędkarstwo podlodowe
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
Menu główne
Czat

Anonimowy
04 sty : 19:42
Poszukuję mapy batymetrycznej jeziora sarąg


Anonimowy
22 gru : 01:13
Witam czy mógłbym dostać/kupić mapę batymetryczna j Ruda Woda oraz Bartężka
jacek 2359@o2.pl
Pozdrawiam


Anonimowy
22 lis : 19:22
Witam, w jaki sposób mógłbym uzyskać mapę batymetryczną jeziora Brzeźno k. Brzeźna Mazurskiego? darek.buczynski@gmail.com


Anonimowy
17 paź : 19:32
Witam.
Czy mógłbym poprosić o mapę btymetryczną jeziora Świętego Szwaderki?


Anonimowy
11 paź : 16:15
Witam potrzebuje mape batymetryczna jeziora burdag .jesli ktos posiada to prosze o przeslanie dzieki jawor75@gmail.com


Nowe posty na forum
Re: Powrót po latach
Albert. Nie napisałeś jaką masz długość bata. Ja ł...
Autor Bogdan
01 lip : 07:43

Powrót po latach
Witam witam. Zastanawiam się czy ktoś tu jeszcze j...
Autor Albertk1990
08 cze : 23:27

Re: Aplikacja do map batymetrycznych
Po kliknięciu w link odnośnik jest błędny.
Autor haras
29 maj : 12:33

Re: Jesteś nowy? - przywitaj się
Witamy bardzo serdecznie Andrzeju i zapraszamy do ...
Autor Bogdan
20 sty : 13:19

Re: Jesteś nowy? - przywitaj się
Dzień Dobry, Bardzo dziękuję za przyjęcie do grona...
Autor Andrzej
20 sty : 12:48

Nowe komentarze
[Treści] Jak założyć spławik - opisy, porady, zdjęcia
Autor:  Bogdan dnia 21 lis : 07:27
Witam Damianie.Moim zdaniem stopery między śrucina [więcej]

[Treści] Jak założyć spławik - opisy, porady, zdjęcia
Autor:  DamianSa dnia 21 lis : 00:00
Witam, czytałem że rozkładanie ciężarków na przykł [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Pablo dnia 25 paź : 16:50
Witam czy ma ktoś mapkę jeż czarnego w niesiolowic [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Anonymous dnia 17 paź : 19:36
reklama.domanski@wp.pl

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Anonymous dnia 17 paź : 19:36
Witam.Czy mógłbym poprosić o mapę batymetryczną je [więcej]

Facebook

Data / Czas
 
Sposób na ...
Mapy batymetryczne
Poradnik

Poradnik wędkarza majsterkowicza dostępny do kupienia. Serdecznie zapraszamy!



Więcej o książce można dowiedzieć sie na stronie :

LINK

Forum
<< Poprzedni temat | Kolejny temat >>   
Wymiana sprężynki

Idź do strony  [1] 2
Autor Odpowiedzi
Bogdan
sob gru 15 2012, 04:42

Dołączył: sob gru 31 2011, 07:55
postów: 1953
Przed wykonywaniem poniższych prac muszę powiedzieć, że są dwa rodzaje sprężynek - umownie nazwijmy je lewe i prawe, zdjęcie nr 1.





Proszę zauważyć, że te dwie sprężynki są nawinięte odwrotnie.
Na zdjęciu nr 2





w sprężynce z nr 1 jedna nóżka wychodzi nad zwojami i jest ona nawijana w lewo, więc nazwijmy ją umownie "lewa" pokazuje to strzałka nr 1. Ta sprężynka jest używana bardzo często.
Teraz sprężynka z nr 2. Jest ona używana bardzo rzadko i jest ona "prawa", dlatego, że zwijamy ją w prawo tzn zgodnie ze wskazówkami zegara, a jej nóżka (strzałka nr 2) wychodzi pod zwojami. Ale ja prowadząc warsztat naprawy sprzętu wędkarskiego przez 5 lat musiałem parę sztuk takich wymienić. Kąt rozchylenia nóżek wynosi około 135 stopni, zdjęcie nr 2a.





BARDZO WAŻNE! na zdjęciu nr 3 narysowałem w którą stronę należy wyginać końcówki sprężynek.





Nie na zwoje - strzałki czerwone, z lewej strony zdjęcia, tylko na zewnątrz zwojów - strzałki zielone, z prawej strony zdjęcia
Zdjęcie nr 4. Podczas wyginania nóżek należy zwrócić uwagę na to, że każda sprężynka, aby dobrze pracowała musi mieć odpowiedni luz który wynosi około od 4 do 6mm.





Aby dobrze dopasować sprężynkę, należy dokładnie wygiąć jej nóżki.Pierwszą nóżkę wyginamy dolną, zdjęcie nr 5.





Należy zmierzyć odległość "x" pokazaną strzałką nr 1 i odjąć 2-3 mm. Np. odległość "x" wynosi 10 mm to odejmujemy 2 mm i zaginamy nóżkę na odległość 8 mm licząc od zewnętrznej strony zwojów - strzałka nr 2
Na zdjęciu nr 6





mamy już wygiętą dolną nóżkę, strzałka czerwona pokazuje, że ta nóżka jest za długa, więc musimy ją skrócić na długość około 3 mm, zdjęcie nr 7.





Nie może ona być dłuższa, dlatego, że będzie wystawać z ramienia rotora i trzeć o szpulę, zdjęcie nr 8





Teraz wyginamy nóżkę górną, zdjęcie nr 9.





Wkładamy sprężynkę w dolny otwór i proszę zauważyć, że do ścianki bocznej ramienia rotora ma sporo luzu, (strzałka czerwona). Aby obliczyć długość nóżki górnej musimy wiedzieć do którego miejsca ona ma sięgać.
Na zdjęciu nr 10





pokazuje otwór w który ona wchodzi, (strzałka czerwona). Otwór ten (po założeniu ramienia) jest od wewnątrz, więc go nie widać i musimy zaznaczyć go na zewnętrznej stronie, zdjęcie nr 11





Teraz wiedząc gdzie jest dokładamy około 2-3 mm i zaginamy, zdjęcie nr 11a





Tak wygląda gotowa sprężynka, zdjęcie nr 12.





Górną musimy dopasować do ramienia i tak ją obciąć, aby nam wystawała chociaż 1 mm, zdjęcie nr 13.





Teraz wkładamy ją na miejsce i sprawdzamy czy wszystko pasuje tzn. czy jest odpowiedni luz pomiędzy nią a ścianką boczną, (strzałka zielona) i czy jest trochę dłuższa od wcześniej zaznaczonego przez nas punktu, zdjęcie nr 14.





Wkładając sprężynkę do kołowrotka zaczynamy od włożenia jej do ramienia, a następnie trzymając ją aby nam nie wypadła wkładamy do otworu pokazanego czerwoną strzałką, zdjęcie nr 15.





Teraz jeszcze sprawdzamy czy kabłąk pracuje bez oporów, tzn otwieramy i zamykamy go ręką, bez użycia korbki. Musi chodzić lekko. Jeżeli tak jest to dopiero teraz można "zbić" go korbką, zdjęcie nr 16





Jeszcze pokażę, że w niektórych kołowrotkach nie ma śrubki przy ramieniu kabłąka, tylko jest bolec, który jest zabezpieczony pierścieniem segera, zdjęcie nr 17.





Aby dostać się do sprężynki należy zdemontować ramię. Najpierw zdejmujemy szpulę i zdejmujemy zabezpieczenie posługując się małym śrubokrętem, lub grubą igłą, zdjęcie nr 18.





Tak wyglądają części po zdemontowaniu, zdjęcie nr 19. Resztę prac wykonujemy jak powyżej.







Pozdrawiam Bogdan.

[ Edytowany pią maj 17 2013, 02:27 ]
Powrót do góry
kola58
wto maj 07 2013, 09:54
Zarejestrowany #301
Dołączył: wto maj 07 2013, 09:42
postów: 1
proszę o podpowiedz z czego zrobić nową sprężynkę
Powrót do góry
Bogdan
wto maj 07 2013, 04:31

Dołączył: sob gru 31 2011, 07:55
postów: 1953
Najlepiej jest ją zrobić z drutu sprężynowego 0.8mm, ale w razie jego braku można kupić w aptece lub u technika dentystycznego drut - dental.
Można iść jeszcze bardziej na łatwiznę i wykonać ją z agrafki.
Trzeba tylko pamiętać, aby agrafka nie była "chińska". Ma być duża stara polska agrafka:

http://www.tajniki-wedkarstwa.pl/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?1033



[ Edytowany wto maj 07 2013, 04:55 ]
Powrót do góry
Anonim
pon cze 01 2015, 09:22
GośćJa robiłem sprężynę do kabłąka z jakiejś sprężyny którą miałem pod ręką poprostu rozwinołem ją i skręciłem tak jak P. Bogdan pokazuje i działa ;d
Powrót do góry
Anonim
pią paź 23 2015, 01:01
GośćWykonałem już cztery sprężynki. Żadna nie działa. Wydaje mi się że otwory, w które wkłada się końcówki sprężyny są wyrobione i przez to za duże. Poradźcie co robić,bo żal mi kołowrotka. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Bogdan
pią paź 23 2015, 01:27

Dołączył: sob gru 31 2011, 07:55
postów: 1953
Kolego, czy robisz sprężynki w/g starej? Bo jeżeli robisz w/g otworów i w/g siebie to naprawdę trzeba to wykonać bardzo dokładnie. Jedna nóżka musi być ciut dłuższa od drugiej i najważniejsze kąty nóżek muszą być odpowiednio wygięte.
A to, że otwory są "wyrobione" to wcale nie przeszkadza.
Poczytaj jeszcze raz cały temat od początku - MUSI się udać.
Jeżeli masz skaypa to pomogę ci to wykonać.


Powrót do góry
Bogdan
pią paź 23 2015, 02:15

Dołączył: sob gru 31 2011, 07:55
postów: 1953
Zrób zdjęcia Twoich sprężynek i pokaż je na forum. Czy one są takie jak te poniżej?


















[ Edytowany pią paź 23 2015, 02:17 ]
Powrót do góry
nawigator
nie paź 25 2015, 12:05
Zarejestrowany #1215
Dołączył: pią paź 23 2015, 12:45
postów: 3
Sprężynki robiłem z "gotowców" zakupionych w sklepie. Wyglądały na takie same jak na Twoich zdjęciach. Wykonałem tylko odpowiednie zagięcia. Na razie przerwa ponieważ wykorzystałem wszystkie "surowce' a drutu sprężynowego nie mogę nigdzie kupić. W sklepie medycznym drut dentystyczny ceną przewyższa wartość kołowrota. Z agrafki próbowałem ale też nie wyszło. Pozdrawiam i dziękuję za szczere chęci pomocy. Z instrukcji na pewno skorzystam przy kolejnych próbach.
Powrót do góry
Bogdan
nie paź 25 2015, 04:57

Dołączył: sob gru 31 2011, 07:55
postów: 1953
Podejrzewam, że nie masz starej sprężynki aby z niej ściągnąć wymiary.
Aby dobrze dopasować sprężynkę, należy dokładnie wygiąć jej nóżki.Pierwszą nóżkę wyginamy dolną, zdjęcie nr 5.





Należy zmierzyć odległość "x" pokazaną strzałką nr 1 i odjąć 2-3 mm. Np. odległość "x" wynosi 10 mm to odejmujemy 2 mm i zaginamy nóżkę na odległość 8 mm licząc od zewnętrznej strony zwojów - strzałka nr 2
Na zdjęciu nr 6




Powrót do góry
nawigator
nie lis 15 2015, 12:24
Zarejestrowany #1215
Dołączył: pią paź 23 2015, 12:45
postów: 3
Eureka! Wykonana sprężynka działa chociaż kabłąka do końca nie zamyka. Ma zbyt małą siłę. Wykonałem ją z drutu pozyskanego z innej sprężyny. Dzięki za instruktaż.
Powrót do góry
Idź do strony  [1] 2
Moderatorzy: admin, Dominik, Bogdan

Przejdź do:     Powrót do góry

Kanały informacyjne: RSS 0.92 Kanały informacyjne: RSS 2.0 Kanały informacyjne: RDF
Powered by e107 Forum System