Akcesoria wędkarskie
Przygotowanie
Metody połowu
Pokoik napraw
Zrób to sam
Techniki i sztuczki
Opowiadania wędkarskie
Wędkarstwo podlodowe
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
Menu główne
Czat

Anonimowy
04 sty : 19:42
Poszukuję mapy batymetrycznej jeziora sarąg


Anonimowy
22 gru : 01:13
Witam czy mógłbym dostać/kupić mapę batymetryczna j Ruda Woda oraz Bartężka
jacek 2359@o2.pl
Pozdrawiam


Anonimowy
22 lis : 19:22
Witam, w jaki sposób mógłbym uzyskać mapę batymetryczną jeziora Brzeźno k. Brzeźna Mazurskiego? darek.buczynski@gmail.com


Anonimowy
17 paź : 19:32
Witam.
Czy mógłbym poprosić o mapę btymetryczną jeziora Świętego Szwaderki?


Anonimowy
11 paź : 16:15
Witam potrzebuje mape batymetryczna jeziora burdag .jesli ktos posiada to prosze o przeslanie dzieki jawor75@gmail.com


Nowe posty na forum
Re: Powrót po latach
Albert. Nie napisałeś jaką masz długość bata. Ja ł...
Autor Bogdan
01 lip : 07:43

Powrót po latach
Witam witam. Zastanawiam się czy ktoś tu jeszcze j...
Autor Albertk1990
08 cze : 23:27

Re: Aplikacja do map batymetrycznych
Po kliknięciu w link odnośnik jest błędny.
Autor haras
29 maj : 12:33

Re: Jesteś nowy? - przywitaj się
Witamy bardzo serdecznie Andrzeju i zapraszamy do ...
Autor Bogdan
20 sty : 13:19

Re: Jesteś nowy? - przywitaj się
Dzień Dobry, Bardzo dziękuję za przyjęcie do grona...
Autor Andrzej
20 sty : 12:48

Nowe komentarze
[Treści] Jak założyć spławik - opisy, porady, zdjęcia
Autor:  Bogdan dnia 21 lis : 07:27
Witam Damianie.Moim zdaniem stopery między śrucina [więcej]

[Treści] Jak założyć spławik - opisy, porady, zdjęcia
Autor:  DamianSa dnia 21 lis : 00:00
Witam, czytałem że rozkładanie ciężarków na przykł [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Pablo dnia 25 paź : 16:50
Witam czy ma ktoś mapkę jeż czarnego w niesiolowic [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Anonymous dnia 17 paź : 19:36
reklama.domanski@wp.pl

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Anonymous dnia 17 paź : 19:36
Witam.Czy mógłbym poprosić o mapę batymetryczną je [więcej]

Facebook

Data / Czas
 
Sposób na ...
Mapy batymetryczne
Poradnik

Poradnik wędkarza majsterkowicza dostępny do kupienia. Serdecznie zapraszamy!



Więcej o książce można dowiedzieć sie na stronie :

LINK

Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb
Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb






Wstęp


Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, zwany dalej Regulaminem, stanowi zbiór przepisów dotyczących zasad uprawiania wędkarstwa i ochrony zasobów ichtiofauny. Postanowienia Regulaminu obowiązują wszystkich wędkujących w wodach będących w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW), zarówno zrzeszonych w Związku, jak i niezrzeszonych obywateli polskich oraz cudzoziemców. Na łowiskach specjalnych PZW mogą obowiązywać odrębne lub dodatkowe regulaminy. W wodach PZW dopuszcza się amatorski połów ryb kuszą za zgodą uprawnionego do rybactwa. Amatorski połów ryb kuszą może uprawiać osoba posiadająca kartę łowiectwa podwodnego i stosowne zezwolenie.


Prawa wędkującego w wodach Polskiego Związku Wędkarskiego


Prawo do wędkowania w wodach użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski mają członkowie PZW i osoby niezrzeszone w PZW, posiadający kartę wędkarską, przestrzegający zasad ujętych w niniejszym Regulaminie, po uzyskaniu zezwolenia uprawnionego do rybactwa. Zasady wydawania kart wędkarskich regulują przepisy ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, z późniejszymi zmianami. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym, że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki.

Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską.
Młodzież niezrzeszona w PZW w wieku do 14 lat ma prawo wędkować: a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą gruntowo-spławikową maja prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę. b) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu, osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą spinningową i muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedna wędkę.

Dopuszcza się wędkowanie kilkuosobowych grup młodzieży nieposiadających kart wędkarskich, pod nadzorem opiekuna posiadającego stosowne uprawnienia oraz zezwolenie wydane przez zarząd okręgu PZW. Każda osoba z grupy ma prawo łowić wyłącznie na jedną wędkę, z zachowaniem uprawnień do własnego stanowiska i dziennego limitu połowu przysługującego członkowi PZW.

Członek PZW ma prawo udostępnić współmałżonkowi, posiadającemu kartę wędkarską, jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałżonka składki członkowskiej oraz składki na ochronę i zagospodarowanie wód. Powyższe ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki.


Obowiązki wędkującego w wodach PZW


W czasie wędkowania wędkarz ma obowiązek posiadać: kartę wędkarską, zezwolenie wydane przez uprawnionego do rybactwa i inne dokumenty wymagane przez wydającego zezwolenie.

Przed przystąpieniem do wędkowania, wędkarz zobowiązany jest do ustalenia, do kogo należy wybrane przez niego łowisko i czy nie obowiązują na nim dodatkowe ograniczenia, poza zawartymi w niniejszym Regulaminie.

Przy wyborze i zajmowaniu miejsca na łowisku pierwszeństwo ma ten wędkarz, który przybył na nie wcześniej. Przy zajmowaniu stanowisk wędkujący powinni zachować między sobą odpowiednie odstępy, określone w rozdziale V. Regulaminu. Odstępy te mogą być zmniejszone tylko za zgodą wędkarza, który wcześniej zajął dane stanowisko.
W czasie wędkowania wędki muszą być pod stałym nadzorem ich użytkownika.

Wędkarz zobowiązany jest posiadać przyrząd do wyjmowania haczyków z pysków ryb. Ryby z haczyka należy uwalniać z zachowaniem maksymalnej ostrożności.
Wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu minimum 5 metrów, bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu.
Obowiązkiem wędkarza jest opuszczenie łowiska, jeśli rozgrywane mają być na nim zawody sportowe. Organizator zawodów musi posiadać pisemne zezwolenie uprawnionego do rybactwa.

W przypadku zauważenia zanieczyszczenia wody lub jego skutków, jak np. śnięte ryby, zmiana koloru wody, plamy olejowe, nienaturalny zapach, wędkarz ma obowiązek natychmiast zawiadomić o tym zarząd najbliższego koła lub okręgu PZW, policję albo najbliższy organ administracji publicznej.
Jeżeli wędkarz złowi rybę oznakowaną i zabiera ją, ma obowiązek przesłać do zarządu okręgu PZW, na którego terenie została ona złowiona, znaczek i kilka łusek wyjętych powyżej linii bocznej ryby, podając równocześnie jej gatunek, długość i ciężar oraz miejsce i datę połowu.


Zasady wędkowania


Wędka

Wędkarz ma obowiązek posługiwać się wędką składającą się z wędziska o długości, co najmniej 30 cm, do którego przymocowana jest linka zakończona: (zmienić na równobrzmiący z rozporządzenia) a/ jednym haczykiem z przynętą, albo
b/ w metodzie muchowej, nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo
c/ w metodzie spinningowej i trolingowej, sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm
d/ przy połowie ryb spod lodu:
-jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm, albo -sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm

Przynęty

a/ Jako przynęty mogą być stosowane:
-przynęty naturalne: zwierzęce i roślinne,
-przynęty sztuczne.
b/ Zabrania się stosować, jako przynęt /zanęt/: -zwierząt i roślin chronionych, ikry rybiej,
c/ Przynęty naturalne zwierzęce to organizmy żywe lub martwe, a także ich części. W przypadku stosowania ryb, jako przynęt, mogą być użyte tylko ryby wymiarowe lub nieobjęte wymiarem ochronnym oraz nieznajdujące się w okresie ochronnym.
d/ Przynęty naturalne roślinne to rośliny, ich części oraz przetwory z nich / np. ciasta i pasty/. Do przynęt tych umownie zalicza się też sery.
e/ Przynęty sztuczne to grupa przynęt wykonanych z różnych materiałów naturalnych lub sztucznych. Przynęty te mogą być uzbrojone najwyżej w dwa haczyki o rozstawie ostrzy nie większym niż szerokość przynęty sztucznej / z tolerancją do 2mm /.

Wędkowanie

3.1. W wodach użytkowanych przez PZW można wędkować przez całą dobę z wyjątkiem wód krainy pstrąga i lipienia / wymienionych w odrębnym informatorze PZW /, gdzie wolno wędkować tylko w porze dziennej, tj. od świtu do zmierzchu /1 godz. przed wschodem słońca i 1 godz. po zachodzie słońca /.

3.2. Zabrania się łowić ryby w ustalonych dla nich okresach i oznakowanych miejscach ochronnych, takich jak tarliska, krześliska, zimowiska, mateczniki. Zabrania się połowu ryb w obrębach ochronnych i hodowlanych.

3.3. Wędkarz ma obowiązek przestrzegać limitów dziennych połowów ryb.

3.4. Ponadto wędkarzowi nie wolno: a/ przechowywać i zabierać ryb poniżej ich wymiarów ochronnych, b/ sprzedawać złowionych ryb, c/ rozdawać złowionych ryb na terenie łowiska, d/ łowić ryb w odległości mniejszej niż 50 m od: jazów, śluz, tam, zapór, przepławek
oraz innych urządzeń służących do piętrzenia wody. Zakaz ten nie dotyczy budowli hydrotechnicznych służących regulacji brzegów lub dna, np. ostrogi, opaski i progi denne,
e/ łowić ryb w odległości mniejszej niż 50 m od rozstawionych i oznakowanych sieci i innych rybackich narzędzi połowu, f/ łowić metodą "szarpaka", g/ budować pomostów i stanowisk wędkarskich bez zgody użytkownika wody,
h/ wędkować ze sprzętu pływającego niezarejestrowanego i nieoznakowanego zgodnie z obowiązującymi przepisami,
i/ łowić ryb ze sprzętu pływającego w porze nocnej / od zmierzchu do świtu / w jeziorach i zbiornikach zaporowych, z wyjątkiem okresu od 1 czerwca do 30 września, j/ stosować sztucznego światła, służącego lokalizowaniu bądź zwabianiu ryb,
k/ kotwiczyć łodzi na oznakowanych torach żeglugi wodnej,
l/ wędkować z mostów,
m/ obcinać głów i ogonów rybom przed zakończeniem wędkowania.

3.5. Ryby w stanie żywym, złowione zgodnie z limitem ilościowym, należy przechowywać wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na sztywnych obręczach. Ryby łososiowate i lipień, przeznaczone do zabrania należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu. Każdy wędkarz musi przechowywać osobno złowione przez siebie ryby, z tym, że zabrania się przechowywania żywych ryb dłużej niż 24 godz. W siatce można przetrzymywać nie więcej ryb, niż wynika to z limitów dobowych.

3.6. Złowione ryby niewymiarowe lub będące pod ochroną muszą być bezwzględnie, z ostrożnością wypuszczone do wody.

3.7. Raków pręgowatych, raków sygnałowych oraz ryb z gatunku trawianka, cze baczek amurski i sumik karłowaty po złowieniu nie wolno wypuszczać do łowiska, w którym je złowiono, ani do innych wód.

3.8. W czasie połowu ryb na przynęty naturalne zabrania się równoczesnego łowienia metodami spinningową lub muchową.

3.9. Uprawniony do rybactwa może na danym łowisku wprowadzić ograniczenie lub zakaz stosowania zanęt.

3.10. Dopuszcza się, w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb na wędkę, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej. Podrywka wędkarska to … -(zapis z rozporządzenia).

3.11. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane â€‶ z wyłączeniem gatunków wymienionych w pkt. 3.7. Ryby przeznaczone na przynętę, w stanie żywym można przechowywać w specjalnym sadzyku lub w siatce jak w pkt. 3.5


Dozwolone metody połowu


1. Metoda gruntowo-spławikowa

1.1. Łowienie ryb metodą gruntowo-spławikową dozwolone jest równocześnie na dwie wędki, każda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą naturalną.

1.2. Uprawniony do rybactwa może określić dopuszczalną ilość zanęt w danym łowisku.

1.3. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowania następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących:
a/ łowiąc z brzegu -10 m b/ między łodziami lub brodząc -25m c/ między łodzią a wędkującymi z brzegu -50 m
Metoda spinningowa 2.1.Łowienie ryb metodą spinningową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku, z linką zakończoną jedną sztuczną przynętą, uzbrojoną w nie więcej niż dwa haczyki. W czasie spinningowania nie wolno stosować żadnych dodatkowych wskaźników brań instalowanych na lince.

2. Metoda spinningowa

2.2. Wędkarz łowiący ryby tą metodą, zobowiązany jest do zachowania następujących minimalnych odstępów od innych wędkujących:
a/ łowiąc z brzegu lub brodząc -25m
b/ łowiąc z łodzi -50 m

3.Metoda trolingowa

3.1. Łowienie ryb metodą trolingową dozwolone jest wyłącznie na jedną wędkę, zakończoną linką z jedną sztuczną przynętą, uzbrojoną w nie więcej niż dwa haczyki, holowaną za napędzanym silnikiem, żaglami lub siłą ludzkich mięśni środkiem pływającym. Zabrania się holowania w ten sposób przynęt naturalnych.
Przy wędkowaniu tą metodą wędkarz zobowiązany jest zachować minimalną odległość 50 m od innych wędkujących.

4. Metoda muchowa

4.1. Łowienie ryb metoda muchową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w ręku, wyposażoną w kołowrotek o szpuli ruchomej i sznur muchowy, zakończony nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą, â€‶ przy czym każdy haczyk nie może posiadać więcej niż dwa ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm
Inne linki niż sznur muchowy w tej metodzie mogą być stosowane wyłącznie do wiązania przyponów, których długość nie może przekraczać dwukrotnej długości używanego wędziska oraz jako podkład pod sznur muchowy. Na wędce muchowej nie wolno stosować dodatkowego, zewnętrznego obciążenia linki i przyponu oraz zakazuje się stosowania kuli wodnej i innych zastępujących ją przedmiotów.

4.2 Przy wędkowaniu tą metodą wędkarz zobowiązany jest zachować minimalne odległości od innych wędkujących; a/ z brzegu lub brodząc â€‶ 25 m, b/ złodziâ€‶50m.
Metoda pod lodowa 5.1. Łowienie ryb spod lodu na przynętę sztuczną -inną niż mor myszka - dozwolone jest na jedną wędkę, a w przypadku połowu na przynętę naturalną lub mor myszkę na dwie wędki. Za mor myszkę uważa się przynętę, w postaci jednolitego korpusu â€‶ dowolnego kształtu i koloru, o długości nie większej niż 15 mm, z wtopionym lub wlutowanym haczykiem o pojedynczym ostrzu.

5. Metoda podlodowa

5.2. Otwory w lodzie należy wykonywać o średnicy nie większej niż 20 cm, a między nimi zachować odległość nie mniejszą niż 1 m.

5.3.Zabrania się połowu ryb w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.

5.4. Złowione ryby, przeznaczone do zabrania należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu. Zabite ryby należy przechowywać w pojemnikach.

5.5. Przy wędkowaniu tą metodą wędkujący zobowiązany jest zachować minimalną odległość 10 m od innych wędkujących.

5.6. Zabrania się stosować martwej i żywej ryby, jako przynęty.


Ochrona ryb (wymiary i okresy ochronne)


Wymiar ochronny ryby stanowi długość od początku głowy do najdalszego krańca płetwy ogonowej.
Obowiązują następujące wymiary ochronne ryb:
-boleń do 40 cm okres ochrony - od 1 stycznia do 30 kwietnia
- brzana do 40 cm okres ochrony - od 1 stycznia do 30 czerwca
-certa do 30 cm
-głowacica do 70 cm okres ochrony -od 1 marca do 31 maja
-jaź do 25 cm
-jelec do 15 cm
-karp do 30 cm / nie dotyczy rzek/
-kleń do 25 cm
- lin do 25 cm
- lipień do 30 cm okres ochrony -od 1 marca do 31 maja
-łosoś do 35 cm
-miętus : okres ochrony -od 1 grudnia do końca lutego
a) w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty, do granicy z wodami morskimi do 30 cm
b) w pozostałych wodach do 25 cm
-okoń do 15 cm /za wyjątkiem wód ujętych w Informatorze wód krainy pstrąga i lipienia/
- pstrąg potokowy do 30 cm
- rozpiór do 25 cm
- sandacz do 50 cm okres ochrony - od 1 stycznia do 31 maja
- sapa do 25 cm okres ochrony - od 1 kwietnia do 31 maja
- sieja do 35 cm okres ochrony -od 1 października do 31 grudnia
- sielawa do 18 cm okres ochrony -1 października do 31 grudnia
- sum do 70 cm
- szczupak do 50 cm okres ochrony - od 1 stycznia do 30 kwietnia
- świnka do 25 cm okres ochrony -od 1 stycznia do 15 maja
- troć do 35 cm
- troć jeziorowa do 50 cm okres ochrony - od 1 września do 31 stycznia
- węgorz do 50 cm okres ochrony -od 15 czerwca do 15 lipca
- wzdręga do 15 cm
Ustala się następujące okresy ochronne ryb:
-brzanka i brzana karpacka - od 1 stycznia do 31 grudnia
- certa :
a/ w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 września do 30 listopada,
b/ w rzece Wiśle powyżej zapory we Włocławku i w pozostałych rzekach od 1 stycznia do 30 czerwca
- łosoś :
a/ w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku od 1 października do 31 grudnia, w pozostałym okresie obowiązuje zakaz połowu w czwartki, piątki,soboty i niedziele,
b/ na odcinku rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 grudnia do końca lutego; w okresie od 1 marca do 31 sierpnia obowiązuje zakaz połowu w piątki, soboty i niedziele,
c/ w pozostałych rzekach od 1 października do 31 grudnia.
-pstrąg potokowy:
a/ w rzece Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San, w rzece San i
jej dopływach oraz w rzece Odrze i jej dopływach od granicy państwowej z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece Bystrzycy i jej dopływach od 1 września do 31 stycznia,
b/ w pozostałych wodach od 1 września do 31 grudnia
-sum
a/ w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi od 1 grudnia do 31 maja
b/ w pozostałych wodach od 1 listopada do 30 czerwca
- troć:
a/ w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku od 1 października do 31 grudnia; w pozostałym okresie obowiązuje zakaz połowu w czwartki, piątki, soboty i niedziele,
b/ na odcinku rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 grudnia do końca lutego; w okresie od 1 marca do 31 sierpnia obowiązuje zakaz połowu w piątki, soboty i niedziele
c/ w pozostałych rzekach od 1 października do 31 grudnia
Jeżeli pierwszy lub ostatni dzień okresu ochronnego dla określonego gatunku ryb przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, okres ochronny ulega skróceniu o ten dzień.
Zakazowi połowów wędkarskich podlegają następujące gatunki ryb prawnie chronionych:
- alosa,
- babka czarna, babka szczupła, babka czarnoplamka
- babka mała,
- babka piaskowa,
- ciosa,
- dennik,
- głowacz pręgopłetwy, głowacz białopłetwy
- iglicznia,
- jesiotr zachodni, jesiotr ostronosy
- kiełb białopłetwy,
- kiełb Kesslera,
- koza,
- koza złotawa,
- kur rogacz,
- minogi - wszystkie gatunki
- parposz,
- piekielnica,
- piskorz,
- pocierniec,
- różanka,
- strzeble - wszystkie gatunki,
- śliz,
- wężynka.
Rak błotny i rak szlachetny nie mogą być przedmiotem amatorskiego połowu.

Wprowadza się następujące limity ilościowe ryb do zabrania z łowisk:

7.1. W ciągu tygodnia /od poniedziałku do niedzieli/:
- głowacica 1 szt.

7.2. W ciągu doby / w godz. 0.00 - 24.00 /
- sum 1 szt.
- troć jeziorowa, troć wędrowna, łosoś, sandacz, szczupak, sieja, boleń, /łącznie/2 szt.
- lipień, pstrąg potokowy, /łącznie/ 3 szt.
- brzana, karp /łącznie/ 3 szt.
- lin 4 szt.
- certa 5 szt.
- węgorz 2 szt.
Łączna ilość złowionych i zabranych z łowisk ryb wymienionych gatunków nie może przekroczyć 10 szt. w ciągu doby.
Dopuszcza się zabranie z łowisk ryb innych gatunków nie wymienionych wyżej, w ilościach nie przekraczających 5 kg w ciągu doby.
Limity połowu nie dotyczą amura, tołpygi, krąpia, karasia srebrzystego, leszcza, pstrąga tęczowego i pstrąga źródlanego oraz gatunków ryb wymienionych w rozdziale IV, pkt.
3.7.
Łowienie ryb podczas zawodów wędkarskich regulują odrębne przepisy zawarte w "Zasadach Organizacji Sportu Wędkarskiego".
Uprawniony do rybactwa w uzasadnionych przypadkach ma prawo do zaostrzenia wymiarów, okresów ochronnych i limitów ilościowych ryb.


Kontrola i odpowiedzialność wędkujących w wodach PZW


1. Wędkarz łowiący ryby ma obowiązek poddać się kontroli prowadzonej przez:
a/ funkcjonariuszy Policji,
b/ strażników Państwowej Straży Rybackiej,
c/ strażników Społecznej Straży Rybackiej,
d/ strażników Straży Ochrony Mienia PZW,
e/ strażników Państwowej Straży Łowieckiej,
f/ strażników Straży Leśnej, g/ strażników Straży Parków Narodowych i Krajobrazowych,
h/ funkcjonariuszy Straży Granicznej,
i / uprawnionego do rybactwa, na użytkowanych przez niego wodach.
Na żądanie kontrolujących wędkarz ma obowiązek: okazać dokumenty, sprzęt wędkarski, złowione ryby i przynęty.
Naruszenie niniejszego Regulaminu przez wędkarza pociąga za sobą konsekwencje wynikające z ustawy o rybactwie śródlądowym i Statutu PZW.


Informacje końcowe


1. Do spraw regulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie przepisy Statutu Polskiego Związku Wędkarskiego, a także obowiązującego powszechnie prawa, w tym:
-Ustawy Prawo Wodne, -Ustawy Prawo o ochronie środowiska, -Ustawy o rybactwie śródlądowym, -Ustawy Prawo o stowarzyszeniach, -Ustawy o lasach, -Ustawy o ochronie przyrody, -Ustawy o ochronie zwierząt, -Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, -Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej roślin, -Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie, (z późniejszymi zmianami).
Regulamin wchodzi w życie na mocy Uchwały Nr 83 Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego z dnia 10 grudnia 2010 r.




ZAPRASZAM DO ODWIEDZANIA I DYSKUSJI NA NASZYM FORUM. Doświadczeni wędkarze czekają na konkretne pytania i problemy, które będą mogli rozwiązać.

LINK DO FORUM



Komentarze
Za zaporą w Dębem???barszczu112 |19 paź : 09:37
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Witam wszystkich, wszyscy wiemy w jakiej odległości wolno wędkować za zaporą w Dębem, więc zgodnie z ustawą na załączonym linku jak Wy rozumiecie w jakiej odległości wolno wędkować? Albo może ktoś posiada jaśniejsze dane co do połowu w tym rejonie. Podaję link

http://ompzw.pl/strefa_ochronna_na_zaporze_w_debe,news,496.html#comments

Słyszałem że wyznaczona strefo odnowy ryby miała trwać do 2013 roku lecz nic mi nie wiadomo jak to prawnie zostało rozwiązane, jeżeli ktoś posiada jakąs wiedzę na ten temat to bym prosił o podzielenie się nią. Pozdrawiam

Regulamin Amatorskiego Połowu RybBogdan |19 paź : 12:09
Komentarze: 377


Odpowiedz
W/g załączonej mapki w miejscu różowego koloru jest zakaz połowu ryb.

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |19 paź : 16:38
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
No właśnie Panie Bogdanie, podam teraz link przeczący tej mapce podaną również przez twórców tej że mapki.

http://ompzw.pl/modulesData/files/2918_zasady_wdkowania_obowizujce_na_wodach_okrgu_mazowieckiego_epg21eqe.pdf

Nie wiem czy pan kojarzy to łowisko ale tan epizod trwa już dość długo i czy PZW może tak sobie działać poza ustawą?

Regulamin Amatorskiego Połowu RybDominik |19 paź : 17:52
Komentarze: 369


Odpowiedz
Mógłbyś wskazać dokładnie w którym miejscu jest zaprzeczenie lub zacytować bo ja nie widzę.

Regulamin Amatorskiego Połowu RybBogdan |19 paź : 18:24
Komentarze: 377


Odpowiedz
Ja znalazłem tylko tyle:
Zasady wędkowania obowiązujące na wodach Okręgu Mazowieckiego
I. Obowiązki i ograniczenia ogólne: na wodach Okręgu Maz. obowiązuje ?Regulamin
Amatorskiego Połowu Ryb PZW? oraz rejestr połowów wędkarskich.
II. Ograniczenia szczególne dotyczące wód Okręgu Mazowieckiego:
1. Obręby ochronne i odcinki, na których obowiązuje częściowy zakaz amatorskiego
połowu ryb, ustalone przez Zarząd Województwa Mazowieckiego i Wojewodę
Kujawsko ? Pomorskiego oraz Wojewodę Olsztyńskiego:
Narew (obwód rybacki rz. Narew nr 8 )
Zapora Dębe - cały rok
odcinek rzeki Narew od zapory w Dębem
do betonowego kolektora (budowla zrzutowa z
oczyszczalni ścieków) na kilometrze 19+600
biegu rzeki (miejscowość Poddębe) z granicą
przebiegającą prostopadle do nurtu rzeki.

Poczytaj dokładnie swój rejestr połowu, powinno tam być coś więcej o tym napisane

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |19 paź : 18:25
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
odcinek rzeki Narew od zapory w
Dębem
do betonowego kolektora (budowla zrzutowa z
oczyszczalni ścieków) na kilometrze 19+600
biegu rzeki (miejscowość Poddębe) z granicą
przebiegającą prostopadle do nurtu rzeki.

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |19 paź : 18:30
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
obwód rybacki obejmuje wody; rzeki Narew na odcinku od czoła zapory zbiornika Zegrzyńskiego do jej ujścia do rzeki Wisły.

W rejestrze połowów mam tylko taką informację

Regulamin Amatorskiego Połowu RybDominik |19 paź : 23:34
Komentarze: 369


Odpowiedz
Ale tam jest zapis "Obręby ochronne i odcinki, na których obowiązuje częściowy zakaz amatorskiego
połowu ryb, ustalone przez Zarząd Województwa Mazowieckiego i Wojewodę
Kujawsko ? Pomorskiego oraz Wojewodę Olsztyńskiego:"

Jest mowa o częściowym zakazie a nie całkowitym zakazie na tym odcinku. Ten częściowy zakaz prawdopodobnie dotyczy tej odległości 50 metrów od zapory i jest wyszczególniony na tej mapce.
Ja tam nie wiem dokładnie który to jest ten kilometr 19+600 i co to oznacza, więc nie chcę kolegi wprowadzać w błąd. Wnioskuję tylko po tych dwóch dokumentach, ale wydaje mi się że to co piszę ma sens jeśli ten kilometr 19+600 biegu rzeki jest w tym miejscu które pokazuje mapka.

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |20 paź : 07:51
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Właśnie, zrozumienie taj kwestii Pańskie, moje i wielu z mojego okręgu jest takie samo. Lecz straż wodna kontroluje odcinek ok. 1.5 km do stojącego tam kolektora ściekowego jako obszar zakazu połowu, mówiąc iż jest to obszar ochronny w celu odnowy rybostanu. Pewnie jest to zwykłe kopanie sie z koniem gdyż by dociec swej racji należało by wytoczyć sprawe cywilną lecz komu chce sie po sądach włuczyć

Regulamin Amatorskiego Połowu RybDominik |20 paź : 13:16
Komentarze: 369


Odpowiedz
No niestety ze strażnikami nie wygrasz jeśli oni mają swoje racje. Niemniej jeśli Tobie i kolegom zależy na wyjaśnieniu tej sprawy możecie umówić się na jakiś spotkanie z kimś wyżej - mam na myśli tutaj zarząd okręgu czy zarząd straży rybackiej. Ewentualnie porozmawiać z tymi strażnikami - przedstawić im dokumenty i zapisy i zapytać po czym wnioskują o zakazie połowu na odcinku 1.5km skoro przepisy i mapki wyrażnie mówią o 50 metrach.

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |04 sty : 14:10
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Minóg to gatunek rodzimy co do naszych wód?

Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb 13Zbig |04 sty : 14:22
Gość


Odpowiedz
"Przybrzeżne wody europejskie od południowych wybrzeży Norwegii do wybrzeży północnych Włoch. W okresie tarła wpływa do rzek, a w jeziorach Ładoga i Onega tworzy całkowicie słodkowodną odmianę. W Polsce jest spotykany w dolnej Wiśle i jej dopływach."

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |04 sty : 14:29
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Ten gatunek bardziej kojarzył mi się z Jukonem i tym że jest jak Tołpyga gatunkiem inwazyjnym w naszych wodach.

Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb 13Zbig |04 sty : 16:08
Gość


Odpowiedz
Poczytaj TU

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |04 sty : 18:02
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Tak za wiele o minogu to tu nie ma, a i to że samodzielnie wolno wędkować od 14 roku życia kiedy mój siostrzeniec posiada kartę wędkarską od 10 roku życia.

Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb 13Zbig |04 sty : 20:28
Gość


Odpowiedz
Cały artykuł o minogu, a Ty piszesz że o nim piszą niewiele???

Regulamin Amatorskiego Połowu RybBogdan |04 sty : 18:33
Komentarze: 377


Odpowiedz
Paweł, nie doczytałeś reszty regulaminu w którym wyraźnie piesze cytuje:

Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską.

A więc pisze wyraźnie, że osoba do lat 14 nie może sama wędkować.
I nie myl legitymacji wędkarskiej z Kartą Wędkarską, bo kartę wędkarską może otrzymać osoba która ukończyła 14 lat.
W mojej szkółce dzieci w wieku lat siedem posiadają legitymację i odpowiednie opłaty. Ale nie mają jeszcze Kart wędkarskich.
A z legitymacją mają prawo do własnego stanowiska i limitu połowu ryb.
Oczywiście dzieciom do lat 14 wolno łowić bez tych opłat, ale wtedy tylko na stanowisku opiekuna-wędkarza i na jego limit
Pozdrawiam Bogdan

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |04 sty : 19:06
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Czyli z legitymacją z opiekunem z kartą wędkarską mogą śmiało łowić na 4 wędki.

Regulamin Amatorskiego Połowu RybBogdan |04 sty : 20:12
Komentarze: 377


Odpowiedz
Tak. Ale do lat 14 nie ma Karty Wędkarskiej.
Opiekun oczywiście z kartą wędkarską i ze wszystkimi opłatami w legitymacji łowi na dwie wędki, a osoba do 14 lat z legitymacją i opłatami łowi na swoim stanowisku i ze swoim limitem też na dwie wędki.
Oczywiście przy spiningu, każdy na jedną wędkę.
Kartę wędkarską wydaje starosta, burmistrz itd. po zdaniu egzaminu w Kole PZW.

Dodam jeszcze, że osoba do lat 14 która opłaci składki w Kole PZW (u nas jest to 17 zł), otrzymuje swój rejestr połowu i dlatego ma swój własny limit i stanowisko.

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |05 sty : 08:42
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Emil ma kartę, zdał egzamin w wieku 10 lat, kiedyś podczas kontroli padło to pytanie szwagier odpowiedział "toć chyba ja mu nie wystawiłem" ale fakt jest taki ze jest to karta nie legitymacja wędkarska.

Regulamin Amatorskiego Połowu RybBogdan |05 sty : 14:27
Komentarze: 377


Odpowiedz
Emilowi ktoś wydał Kartę Wędkarską nie znając przepisów. Sama karta wędkarska nie upoważnia do łowienia ryb. Musi być legitymacja z odpowiednimi opłatami i wydany rejestr połowu.
Moim zdaniem strażnicy powinni zatrzymać kartę i zdeponować w Waszym Kole do chwilki ukończenia 14 lat przez Emila, lub po prostu nie pokazujcie jej podczas kontroli. Wystarczy sama legitymacja wraz z opłatami i rejestrem.
Emil może łowić bez żadnych opłat do ukończenia 14 lat na jedną wędkę w ramach łowiska i limitu dziennego opiekuna.
Opiekun może łowić na dwie wędki.
Z opiekunem mogą łowić dwie osoby do lat 14 nie posiadających opłat i wtedy opiekun może łowić tylko na jedną wędkę. Oczywiście wszyscy na jeden limit i w ramach jednego łowiska.



Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |05 sty : 22:19
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Z całym szacunkiem ale czy na tej stronie nadal piszą o TAJNIKACH WĘDKARSTWA? czy próbują ukryć zdarzenia zaprzeczające działalności PZW. o co kolwiek pytam to zawsze odpowiedz z zapytaniem a nie odpowiedzią tylko piszą że jest napisane ? doczytaj? a gdzie wasze zdanie?

Regulamin Amatorskiego Połowu RybPawełC |05 sty : 23:20
Komentarze: 19

Zarejestrowany: 12 paź : 21:17

Odpowiedz
Kolego swoje zdanie można mieć, ale przepisy pozostaną przepisami.
Pytasz o przepisy to pozostali Ci tłumaczą. Przecież nikt Ci nie napisze nic innego niż jest w przepisach.

Regulamin Amatorskiego Połowu RybPawełC |05 sty : 23:59
Komentarze: 19

Zarejestrowany: 12 paź : 21:17

Odpowiedz
Nie znam zbiornika, którego dotyczy dyskusja, ale moje zdanie jest takie, że zgodnie z Ustawą o rybactwie śródlądowym został tam utworzony obręb ochronny lub hodowlany albo coś podobnego i dlatego nie można tam łowić (art. 14 i kolejne Ustawy). A częściowy, bo nie obowiązuje na całym odcinku tylko jego części.

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |14 lut : 07:10
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Witam. Kojarzycie takie małe pontony o wielkości by usiąść w nim niemal jak w fotelu z nogami z puszczonymi do wody, chyba do sterowania tym wkłada się również płetwy. Czy taka jednostka pływająca wykorzystana do wędkowania również musi być zarejestrowana?

Regulamin Amatorskiego Połowu RybDominik |14 lut : 11:02
Komentarze: 369


Odpowiedz
Zapewne chodzi Ci o tzw "Belly Boat". Otóż zgodnie z regulaminem każdy sprzęt pływający z którego chcemy łowić ryby musi być zarejestrowany. Belly Boat również zakwalifikowałbym jako sprzęt pływający, bo jak inaczej? Więc jeśli chcesz z niego łowić to również musi zostać zarejestrowane.

"3.4. Ponadto wędkarzowi nie wolno:
h/ wędkować ze sprzętu pływającego niezarejestrowanego i nieoznakowanego zgodnie z obowiązującymi przepisami"

Odp: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb 13Zbig |14 lut : 19:42
Gość


Odpowiedz
Wiem że ktoś pytał w urzędzie jak ma umieścić numery na pływadełku skoro jest takie małe a numery wedle przepisu mają 10 cm! Dostał odpowiedź że ma je proporcjonalnie zmniejszyć tak żeby weszły po obu stronach!

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |14 lut : 11:56
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Wiem, przytoczę cytat z historii mojego kolegi, otóż miał dwie wędki za rzucone na grunt a jedna z wędek niedbale położona na brzegu z koszyczkiem i haczykiem w wodzie. Po kontroli straży wodnej otrzymał 200zł. mandat za nieregulaminowe korzystanie z trzeciej wędki. Tak pomyślałem że niedługo przepisy tak się zaostrzą że łowiąc w wartkim potoku mając na sobie kapok dla bezpieczeństwa, przewrócę się a straż to zobaczy również dostanę mandat za nieoznakowany osprzęt pływający. hehe co nie?

Regulamin Amatorskiego Połowu RybMirex |15 lut : 11:03
Komentarze: 31

Zarejestrowany: 25 lip : 19:14

Odpowiedz
Wszystko zależy od tego na kogo trafisz nad wodą - jak się trafi służbista i do tego "idiota" wszystko jest możliwe
ja w zeszłym roku raz miałem takiego delikwenta który się czepiał wielkości oczek w siatce i podbieraku ale skończyło się na tym że po dość ostrej wymianie zdań sobie odpuścił i poszedł - później jak mnie widział w dalszej części sezonu to kończyło się na uśmiechu i zwykłym "dzień dobry" - już mi nic nie sprawdzał

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |16 lut : 20:50
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Ostatnio czytałem że wiele województw odeszło od odłowów ryb sieciami. Niestety moje nieszczęsne Mazowieckie i kilka jeszcze nie chcą sie przemóc.

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |21 kwi : 15:15
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Witam, jaką opłatę należy uiściś by wędkować z plaży lub na rzece wpadającej do morza. Mówię tu o rzece Piaśnicy w Dębkach.

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |11 sie : 06:24
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Widziałem w sklepach siateczki w kształtach pudełka czy parasola, zwane jako podrywka do połowu żywca.
Czy są one legalne?

Regulamin Amatorskiego Połowu RybBogdan |11 sie : 13:05
Komentarze: 377


Odpowiedz
Nie wiem jak wygląda to pudełko lub parasol, ale w/g RAPR-u siatka czyli podrywka do łowienia żywca ma mieć 1m x 1m i oczka o 5 mm kw.
I np. ta oferta poniżej: jest niezgodna z przepisami PZW, dlatego, ze oczka mają 4 mm x 4mm

TO NIE JEST PODRYWKA dozwolona przez Regulamin PZW

Regulamin Amatorskiego Połowu Rybbarszczu112 |11 sie : 18:51
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
No o to mi chodziło.

Regulamin Amatorskiego Połowu RybLuis_Fernandes |06 wrz : 16:17
Komentarze: 10

Zarejestrowany: 31 maj : 20:28

Odpowiedz
Mam pytanko bo zgubiłem pozwolenie i rejestr czy dostane jakieś duplikat czy może jakieś zaświadczenie?

Regulamin Amatorskiego Połowu RybBogdan |06 wrz : 16:25
Komentarze: 377


Odpowiedz
Zgłoś się do swojego Koła PZW. Powinni pomóc i wydać Ci duplikaty.

Regulamin Amatorskiego Połowu RybLuis_Fernandes |06 wrz : 17:35
Komentarze: 10

Zarejestrowany: 31 maj : 20:28

Odpowiedz
Tak tez uczynię dzięki za info, pozdrawiam

Regulamin Amatorskiego Połowu RybLuis_Fernandes |08 wrz : 17:53
Komentarze: 10

Zarejestrowany: 31 maj : 20:28

Odpowiedz
Bez problemu wydali w tym kole co opłacałem kartę ,jedynie co musiałem zrobić to napisać oświadczenie ze zgubiłem bądź zatopiłem pozwolenie bo muszą mieć podstawę do rozliczenia się z hologramem,bez żadnych opłat było.


Komentarze są zablokowane