Akcesoria wędkarskie
Przygotowanie
Metody połowu
Pokoik napraw
Zrób to sam
Techniki i sztuczki
Opowiadania wędkarskie
Wędkarstwo podlodowe
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
Menu główne
Czat

Anonimowy
04 sty : 19:42
Poszukuję mapy batymetrycznej jeziora sarąg


Anonimowy
22 gru : 01:13
Witam czy mógłbym dostać/kupić mapę batymetryczna j Ruda Woda oraz Bartężka
jacek 2359@o2.pl
Pozdrawiam


Anonimowy
22 lis : 19:22
Witam, w jaki sposób mógłbym uzyskać mapę batymetryczną jeziora Brzeźno k. Brzeźna Mazurskiego? darek.buczynski@gmail.com


Anonimowy
17 paź : 19:32
Witam.
Czy mógłbym poprosić o mapę btymetryczną jeziora Świętego Szwaderki?


Anonimowy
11 paź : 16:15
Witam potrzebuje mape batymetryczna jeziora burdag .jesli ktos posiada to prosze o przeslanie dzieki jawor75@gmail.com


Nowe posty na forum
Re: Jesteś nowy? - przywitaj się
Witamy bardzo serdecznie Andrzeju i zapraszamy do ...
Autor Bogdan
20 sty : 13:19

Re: Jesteś nowy? - przywitaj się
Dzień Dobry, Bardzo dziękuję za przyjęcie do grona...
Autor Andrzej
20 sty : 12:48

Re: Jak złowić karpia ?
Ja już około 6 lat łowię na federka, ale trochę in...
Autor Bogdan
17 sty : 14:39

Miarka do mierzenia ryb
Zamówiłem w internecie miarkę do ryb samoprzylepną...
Autor Bogdan
17 sty : 12:53

Re: Jak złowić karpia ?
Bardzo dobry sposób na karpia. Metoda stała się je...
Autor Dominik
15 sty : 19:46

Nowe komentarze
[Treści] Jak założyć spławik - opisy, porady, zdjęcia
Autor:  Bogdan dnia 21 lis : 07:27
Witam Damianie.Moim zdaniem stopery między śrucina [więcej]

[Treści] Jak założyć spławik - opisy, porady, zdjęcia
Autor:  DamianSa dnia 21 lis : 00:00
Witam, czytałem że rozkładanie ciężarków na przykł [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Pablo dnia 25 paź : 16:50
Witam czy ma ktoś mapkę jeż czarnego w niesiolowic [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Anonymous dnia 17 paź : 19:36
reklama.domanski@wp.pl

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Anonymous dnia 17 paź : 19:36
Witam.Czy mógłbym poprosić o mapę batymetryczną je [więcej]

Facebook

Data / Czas
 
Sposób na ...
Mapy batymetryczne
Poradnik

Poradnik wędkarza majsterkowicza dostępny do kupienia. Serdecznie zapraszamy!Więcej o książce można dowiedzieć sie na stronie :

LINK

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęcia
Karp wczesną wiosną
Sukcesy w połowach karpi zależą od wielu czynników. Tym najważniejszym jest bez wątpienia celny wybór łowiska. Wbrew pozorom, nie zawsze jest to jednak łatwe, o czym często przekonują się również doświadczeni karpiarze.Wędkarze mieszkający w pobliżu dużych skupisk wód karpiowych często „chorują" na swoiste rozdwojenie jaźni. Nie ma co się dziwić, bo trudno się zdecydować na tę jedną, konkretną wodę, kiedy w zasięgu ręki mamy ich kilka czy kilkanaście. No i wtedy zaczyna się próbowanie kilku łowisk naraz, nęcenie w kilkunastu miejscach itp. W rezultacie zazwyczaj do niczego to nie prowadzi. Owszem, możemy zmieniać łowiska, przecież to naturalne, ale jednemu, podstawowemu powinniśmy poświęcić szczególną uwagę, uznając je za najważniejsze przez co najmniej jedną porę roku (np. wiosnę).

karpiowanie


Aby w wodę dobrze się „wstrzelić", a więc ją poznać, mieć czas na przygotowanie łowiska, zanęcenie, potrzeba czasu. Jeżeli doszliśmy do przekonania, że łowisko odwiedzają karpie, to nie można się zrażać brakiem brań podczas pierwszych wypraw. Jeżeli ryba jest, to wcześniej czy później zacznie żerować. Całą uwagę skupiamy wówczas na odpowiednim podaniu przynęty/zanęty oraz wybraniu właściwego zestawu.
W innej sytuacji znajdują się wędkarze, mający w okolicach zamieszkania tylko jedną wodę. To determinuje taktykę, niejako automatycznie wskazując łowisko. Jest to pewne ograniczenie, ale jednocześnie handikap, gdyż nie rozprasza uwagi. Myśli kar-piarza nie błądzą po różnych wodach (na zasadzie „a może dzisiaj gdzie indziej byłoby lepiej"), a koncentrują się na jednej.

karpiowanie


Bywają również tacy, którzy wybierają się setki kilometrów w poszukiwaniu karpi. Jeżeli nie mają na to odpowiednio dużo czasu (co najmniej kilka dni), taka wyprawa jest zgoła nonsensowna. Wszystkim początkującym, a także tym, którzy chcą mieć regularne wyniki, radzę nie tracić czasu, wysiłku i pieniędzy, a skoncentrować się na najbliższej karpiowej wodzie.

Na co się jednak zdecydować, mając do wyboru różnej wielkości wody. Odpowiedź nie jest łatwa. Na początku sezonu, a więc już w marcu, kiedy w ciepłe i słoneczne dni temperatura wody szybko wzrasta, łowiskami gdzie najłatwiej będzie spotkać karpie są wszelkie wypłycenia. Nieważna więc jest wielkość wody. Liczy się znajomość łowiska i możliwość wybrania do zasiadki takiego właśnie płytkiego miejsca: podwodnej górki, zatoki, znajdującej się w zasięgu rzutu wyspy, zalanych łąk w zbiornikach zaporowych.

karpiowanie


Jeśli w małych, kilku czy kilkunasto hektarowych zbiornikach jest dużo większe prawdopodobieństwo namierzenia karpi niż w wielkich wodach, to wcale nie oznacza, że właśnie tam wyniki będą najlepsze. W naturalnych, głębokich wodach, a także większości wyrobisk karpie pozostają jeszcze w uśpieniu, żerując bardzo chimerycznie. W małych, płytkich zbiornikach karpie występować będą raczej regularnie i to takie właśnie zdają się być najlepsze na wczesnowiosenne połowy, obok zbiorników zaporowych. Wiosną najpłytsze partie tych ostatnich stają się miejscami wzmożonej aktywności wszelakich karpiowatych. Większość cyprinusów podąża w takie miejsca z całego zbiornika, nie tylko ze względu na panującą tam wyższą temperaturę wody, ale często również w pogoni za... stadami trących się leszczy. Ikra to przecież jeden z największych przysmaków karpi. Jeżeli więc zlokalizujemy stado leszczy, możemy być niemal pewni, że w pobliżu będą również karpie. Z tego samego powodu najlepszą wczesnowiosenną przynętą są kulki na bazie mączki rybnej.

karpiowanie


Wybraliśmy już wodę, wiemy ,że w pobliżu kręcą się karpie. Co dalej? Przede wszystkim wybieramy miejsca na zasiadkę. Napisałem w liczbie mnogiej, gdyż zawsze warto przygotować dwa stanowiska. Podstawowe oraz zapasowe, bądź też dwa równorzędne. Dwa miejsca (oba nęcimy w równym stopniu) nie powinny być zbyt daleko od siebie oddalone, zapewniać kontakt wzrokowy, tak aby łowiąc w jednym, móc widzieć co dzieje się w drugim.
Wczesnowiosenne nęcenie nie może być zbyt obfite. W tym okresie raczej rezygnuję z ziaren i skupiam się wyłącznie na kulkach o bazie rybnej i minimalnych dawkach atraktorów owocowych (Sweet Mango), morskich (Monster Crab) bądź specjalnych (Spi-cy Wer Sausage). Zanętę dawkuję raczej oszczędnie (pół kilograma dziennie), natomiast regularnie i w małych średnicach (14 mm).

karpiowanie


Ważnym aspektem, o którym nie powinniśmy zapominać, jest zestaw. Ponieważ dno jeszcze nie jest pokryte roślinnością, wybieram zestaw tonący, który na dnie będzie się prezentował naturalnie. Ponieważ przynętą są kulki o średnicy takiej jak zanętowe lub niewiele większej (do 16 mm), wybieram haczyk o wielkości 6, najwyżej 4. Zestaw włosowy najprostszy z możliwych, czyli tonąca plecionka przypo-nowa (np. Merlin Krystona) długości 20 cm, ciężarek do 80 g i żyłka główna 0,30-0,35 (ostatnio używam Synergy Sufixa).


Łowiąc na taki zestaw nie powinniśmy mieć żadnych kłopotów, nawet ze sporymi karpiami, które są jeszcze bardzo słabe i zupełnie nie przypominają późnowiosennych czy letnich walecznych „łodzi podwodnych". Pozdrawiam wszystkich, którzy jak ja nie mogą się doczekać wiosennych karpi!!! Dominik.
ZAPRASZAM DO ODWIEDZANIA I DYSKUSJI NA NASZYM FORUM. Doświadczeni wędkarze czekają na konkretne pytania i problemy, które będą mogli rozwiązać.

LINK DO FORUMKomentarze
Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęcia dawidek. |13 kwi : 07:53
Gość


Odpowiedz
dobrze to opisałeś ale czemu nie chcesz używać ziaren z wczesnej wiosny ??

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciaDominik |13 kwi : 09:29
Komentarze: 369


Odpowiedz
Akurat ja łowię karpie najczęściej na kulki, dlatego też jako zanętę stosuję kulki. Nie jest to reguła że na wiosnę nie można używać ziaren. Znam wędkarzy którzy mają dobre wyniki na kukurydze przez cały rok. Ja jestem zwolennikiem bardziej kulek.
Dodam jeszcze, że ryby wczesną wiosną mają spowolniony metabolizm dlatego nęcić należy nie za dużo. Z ziarnami wiąże się to tak że nieprawidłowo przygotowane, niedogotowane bądź suche po zjedzeniu przez rybę zaczynają pęcznieć w jej żołądku i narażają na choroby. Co innego w lecie gdy organizm karpi funkcjonuje normalnie. Pozdrawiam.

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęcia krzysiek |27 lut : 18:48
Gość


Odpowiedz
Siema
Dziś odebrałem swoją pierwszą kartę wędkarską i w związku z tym mam do was pytanko.
Czy w najbliższych dniach/tygodniach da się już złowić karpia? bo mam nie daleko stawy na których jest dość dużo karpi. Nie mogę się już doczekać pierwszego karpia w swojej "karierze" .
Proszę o szybką odpowiedz.

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciaDominik |27 lut : 19:40
Komentarze: 369


Odpowiedz
Tak, da się, ale musisz wiedzieć, że najlepszy okres na połów karpia dopiero będzie bo na razie jest jeszcze trochę za wcześnie. Pozdrawiam

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciaBogdan |28 lut : 01:37
Komentarze: 377


Odpowiedz
Ale jeżeli parę dni będzie słonko mocno grzało i będzie dość ciepło, to bardzo zwiększą się szanse jego połowu.
Nadmieniam, że na zbiorniku elektrowni Rybnik już karp bierze.

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciaDominik |28 lut : 15:50
Komentarze: 369


Odpowiedz
Na zbiorniku elektrowni Rybnik karpie biorą cały rok. Znam karpiarzy którzy jeździli tam w środku zimy i z powodzeniem łowili karpie

Dla mniej obeznanych wyjaśnię że woda w tym zbiorniku jest ogrzewana przez elektrownię, przez co nigdy nie zamarza, a przynajmniej ta część przy elektrowni. Stąd ryby mają tam doskonałe warunki do rozwoju, dorastają do ponad przeciętnych rozmiarów i żerują świetnie cały rok. Pływają tam nawet PIRANIE!

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęcia Krzysiek |15 mar : 19:00
Gość


Odpowiedz
Witam
Mam do was pytanko.Dziś byłem na stawach z nastawieniem na karpia, co prawda nic nie udało mi się złowić ale dowiedziałem się czegoś nowego a mianowicie wędkarz którego tam spotkałem powiedział mi że wczesną wiosną karpia lepiej jest łowić na białego robaka niż na kukurydze.Czy to wg was prawda?
Karpie już biorą bo widziałem jak wędkarz na sąsiednim stanowisku wyciągną dwie ładne sztuki .
Czekam na odpowiedz.

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciaDominik |15 mar : 19:29
Komentarze: 369


Odpowiedz
To nie jest reguła uniwersalna i panująca na każdym łowisku. Ale może na Twoim stawie tak jest że lepiej na wiosnę biorą na przynętę zwierzęcą niż na roślinną? Tego nie wiemy ale jeśli mówił Ci to miejscowy wędkarz który często tam łowi to myślę że warto go posłuchać .

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciaBogdan |16 mar : 06:30
Komentarze: 377


Odpowiedz
Ja łowiąc karpie wczesną wiosną, na jedną wędkę zakładam same białe (3 -4 sztuki), lub samą pinkę (5-6 sztuk), a na drugą jedno małe ziarnko kukurydzy, ale zawsze dokładam jednego białego lub pinkę.
jeżeli nie mam długo brań, to zakładam makaron gwiazdki, oczywiście "zamykam" to zawsze białym.
Metoda naprawdę skuteczna. Polecam.
Oczywiście, że nie zawsze są brania, ale to zależy od wielu czynników - wiatr, ciśnienie, księżyc, itp.


Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęcia krysti2479 |22 mar : 20:25
Gość


Odpowiedz
ostatnio byłem na karpiach- 9. i 10. marca. łowiłem na stawku , niedaleko mojego domu. łowiłem na spławik 9g i na kukurydze z aromatem waniliowym. rzucałem blisko brzegu (5-7m) i na haczyk nr.8 mimo, ze karpie były niewielkie (30-40cm), to w ciągu 2 dni złowiłem ich 15 sztuk. brały jak szalone, jeden po drugim. pozdrawiam wszystkich wędkarzy.

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciatomek48 |07 kwi : 11:59
Komentarze: 4

Zarejestrowany: 28 wrz : 11:00

Odpowiedz
mam nadzieję ,że je tylko złowiłeś a nie zabrałeś ,bo powinieneś wiedzieć że możesz ( zgodnie z przepisami) wziąć ich tylko 3szt na dobę pozdro .

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciaBogdan |07 kwi : 13:25
Komentarze: 377


Odpowiedz
Popieramy Tomka48.
Na tym forum BARDZO, ale to BARDZO nie lubimy KŁUSOWNIKÓW i MIĘSIARZY.

(

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęcia mięcho |03 sty : 16:51
Gość


Odpowiedz
Jakie mięsiarze skoro człowiek płaci składki i ma smak na rybe to z jakiej racji nie morze jej zjeść każdy wędkarz ma do tego prawo

Odp: Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęcia 13Zbig |03 sty : 18:21
Gość


Odpowiedz
Zgoda ale zgodnie ze zdrowym rozsądkiem a w tym przypadku mówimy dodatkowo o przepisach! Potępiamy tych kolegów którzy preferują styl co na haku - dobre w smaku!

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciakowalski64 |26 sty : 00:28
Komentarze: 4

Zarejestrowany: 26 sty : 00:02

Odpowiedz
Witam Ja mam pytanko . Nie ma u mnie lodu nad woda i jakie kulki moge stosowac o tej porze? Śmierdziuchy? np krab , halibut ? Woda to glinianka PZW PROSZE O RADE

Odp: Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęcia 13Zbig |26 sty : 06:57
Gość


Odpowiedz
Polecam lekturę Numeru 1/2015 Wędkarstwo Moje Hobby strona 68, tytuł artykułu "Karpie zimową porą" tam Paweł Szewc ciekawie opisuje co, jak i na co!

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciaDominik |26 sty : 03:12
Komentarze: 369


Odpowiedz
Witam. Krążą pogłoski i informacje, że na jesieni i w zimie stosować śmierdziuchy, jednak moim zdaniem nie ma zasady. Wyniki miałem na słodkie kulki zarówno w lecie jak i późną jesienią lub wiosną. W zimie nie łowię karpi. Niestety co do rodzaju kulki nie da się szczegółowiej odpowiedzieć. Poszczególne smaki i zapachy mogą sprawdzać się na różnych wodach - trzeba po prostu próbować i nie upierać się wyłącznie przy śmierdziuchach w przypadku braku efektów

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciabarszczu112 |26 sty : 13:10
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Apropo wczesnej wiosny, pogoda jest jak widać, łowił ktoś na grunt w podobnym terminie i warunkach?

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciaBogdan |26 sty : 16:26
Komentarze: 377


Odpowiedz
Ja mam kartę opłaconą, ale na ryby na razie się nie wybieram.
ALE na złowienie ryby zawsze jest szansa. Pamiętam, jak kiedyś łowiliśmy spod lodu i koledze pobrał karp. Szybko pomagałem mu powiększyć przeręblę, bo karpisko (40cm) nie chciał wyleźć przez regulaminową "dziurę".


Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciabarszczu112 |26 sty : 21:02
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Ba a tu nawet regulaminowego przerębla nie ma jak zrobić. Jeśli pogoda się utrzyma myślę że wyskoczę.

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęcia krąp |21 lut : 19:06
Gość


Odpowiedz
Nie lubimy tu "mięsiarzy" proszę koledzy, nie obrażajcie wędkarzy którzy zabierają ze sobą regulaminowę rybkę.
A swoją drogą nie byłby potrzebny regulamin, jeśli każdy kierowałby się zdrowym rozsądkiem, bo kto jest w stanie zjeść 3 szt karpi codziennie

Odp: Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęcia 13Zbig |21 lut : 20:25
Gość


Odpowiedz
Nie obrażamy, sami ryby też jemy, co to by było jakbyś biegał na ryby i nie znał jej smaku! Potępiamy takich co zabierają wszystko to co złowią bez względu na potrzeby, regulamin i zdrowy rozsądek!

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciabarszczu112 |21 lut : 19:18
Komentarze: 93

Zarejestrowany: 11 sty : 09:57

Odpowiedz
Szczęściarz z Ciebie skoro co dzień jesteś na rybach.

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciakowalski64 |11 mar : 21:16
Komentarze: 4

Zarejestrowany: 26 sty : 00:02

Odpowiedz
Witam dzisiaj zanęciłem łowisko peletem rybnym 8 mm, konopie mielona, zanęta truskawkowa xxl big karp wymieszałem i do wody . I teraz jest pytanie co na haczyk założyć czyli jaka kulkę bo jutro będę miał dylemat całkowity , Może ktoś coś doradzi ? mam wanilie . truskawkę , kraba, halibut, banana , brzoskwinia i ananas 2 polówki w 1 kulce i cos tam jeszcze .

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciaDominik |11 mar : 22:42
Komentarze: 369


Odpowiedz
W tej kwestii zapachowej to trudno konkretnie doradzić. Próbuj w pierwszej kolejności na owocowe zapachy. Nęciłeś truskawką i konopiami to i tym próbuj. Jak efekty nie nadejdą to kombinuj dalej np z halibutem. Dodam też że ja bym się koniecznie nie upierał z kulkami. Możesz spróbować łowić na zwykłe ziarno i tym podnęcić. Wczesną wiosną karpie bywają bardzo grymaśne.

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciakowalski64 |11 mar : 22:59
Komentarze: 4

Zarejestrowany: 26 sty : 00:02

Odpowiedz
Po 3 dniach delikatnym nęceniu kukurydza i łowieniem na nia nie dało rezultatu. 1 Karpik zerwany był na żyłkę 0.12 i haczyk 12 połakomił się na pineczke . Uszykowałem woreczki pva pelecik rybny i truskawka posypany konopi mielona , a jeśli chodzi o konopie zmieliłem za zimna woda na prace zanęty .

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciaDominik |12 mar : 10:40
Komentarze: 369


Odpowiedz
Próbuj więc na kulkę ale nie rezygnuj całkowicie z kukurydzy. Problem może nie leżeć w przynęcie tylko w słaby żerowaniu karpi w marcu

Karp wczesną wiosną - porady, wybór łowiska, zdjęciakowalski64 |13 mar : 22:14
Komentarze: 4

Zarejestrowany: 26 sty : 00:02

Odpowiedz
Teraz tak podkarmiałem łowisko pelecikiem rybnym 8mm i truskawka 4 mm. Kiła studnia. Używałem kulek pływających 16 mm Truskawka ,wanilia , kraba i halibuta , ale nie pop . Mam 3 km nad wodę łowisko Michałowo koło Gniewkowa Glinianka . Powinny brać już te karpie wpuszczone jesienią nie mowie już o tych 10 do 20 kg . Zmieniam jutro miejsce może to coś da. Hmmm.. co robić Help . Jak już mówiłem nic się nie dzieje idę wiązać haczyki na włos porażka .


Komentarze są zablokowane