Akcesoria wędkarskie
Przygotowanie
Metody połowu
Pokoik napraw
Zrób to sam
Techniki i sztuczki
Opowiadania wędkarskie
Wędkarstwo podlodowe
Witaj
Login:

Hasło:


Zapamiętaj mnie

[ ]
[ ]
Menu główne
Czatbarszczu112
05 lis : 21:26
Dzięki za rady.


barszczu112
30 paź : 06:59
W praktyce bym go używał do gruntu, leszcz, lin, karaś. Waham się pomiędzy:
http://allegro.pl/kolowrotek-jaxon-top-carp-frt-500-feeder-radom-i6702340687.html
tam a tym, http://allegro.pl/kolowrotek-jaxon-top-carp-frxl-500-wolny-bieg-8loz-i6564318107.html Doradźcie, z krytykujcie, podpowiedzcie.


Dominik
28 paź : 19:33
Osobiście na większego karpia to bym raczej nie ryzykował i nie używał tego kołowrotka. Jednak bez pomacania własnoręcznie trudno wydać rzetelną opinię.


barszczu112
28 paź : 08:45
Witam kolegów Tych przed kompem i Tych nad wodą. Pytanko co Wy na taki zakup?
http://allegro.pl/kolowrotek-karpiowy-wolny-bieg-12-lozysk-szpula-i6072727725.htmlDominik
27 paź : 19:09
Obecnie mamy dobrą porę roku na szczupaka, warto próbować całą dobę. Wielkość oraz ciężar blach i gum dostosowuj do głębokości i warunków na łowisku.


Nowe posty na forum
Re: Jak wykonać spławik z balsy
Zgadzam się z Bogdanem!!! Wcześniej ja opisuje swo...
Autor Zbyszek
15 sty : 14:59

Re: Jak wykonać spławik z balsy
Józek. Zrobiłeś wykład z którego nic nie wynika..S...
Autor Bogdan
15 sty : 12:07

Re: Jak wykonać spławik z balsy
Witam wszystkich wędkarzy i majsterkowiczów. Czyta...
Autor Józek
15 sty : 02:09

Re: Boże Narodzenie 2017'
Ja też dołączam się do życzeń razem z żoną:
Autor Bogdan
23 gru : 05:59

Re: Boże Narodzenie 2017'
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę bywalcom na...
Autor Dominik
21 gru : 14:29

Nowe komentarze
[Treści] Jak złowić okonia - zestawy, zdjęcia, porady
Autor:  Dominik dnia 22 gru : 20:28
Wędka typowo pod żywca powinna mieć większy ciężar [więcej]

[Treści] Jak złowić okonia - zestawy, zdjęcia, porady
Autor:  czarny dnia 22 gru : 20:17
Witam chciałem się zapytać jaka wybrać gramature w [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Dominik dnia 14 gru : 18:10
Mapy rozesłane, pozdrawiam.

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  Anonymous dnia 13 gru : 21:41
Witam! Mógłbym prosić o mapę barymetryczną jeziora [więcej]

[Treści] Batymetria, mapy batymetryczne do pobrania
Autor:  bpweko@wp.pl dnia 13 gru : 16:12
proszę o wysłanie mapek jeziora Piłakno i Wągiel. [więcej]

Facebook

Data / Czas
 
Sposób na ...
Mapy batymetryczne
Poradnik

Poradnik wędkarza majsterkowicza dostępny do kupienia. Serdecznie zapraszamy!Więcej o książce można dowiedzieć sie na stronie :

LINK

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, porady
Miętus


Miętus jest słodkowodnym kuzynem dorsza. Ciało ma wydłużone, pokryte małymi łuskami. Głowę ma spłaszczoną. Na żuchwie znajduje się jeden wąs. Jeśli chodzi o barwę jest brązowo zielonkawa. Ponadto posiada na ciele liczne plamy różnej wielkości. Dorasta do 70 cm długości i 4-5kg wagi.
Informacje

Jest stosunkowo pospolitą rybą. Spotkać go można niemal wszędzie: w rzekach, w jeziorach, w stawach, w gliniankach. Nie unika też wód słonych. Nigdzie nie występuje licznie. Jest rybą zimno- i ciemnolubną. Preferuje wody chłodne, czyste o piaszczystym dnie. Poszukując go w łowisku należy wybrać się w część gdzie jest głęboko. Czasem przebywa też w strefie przybrzeżnej, gdy wychodzi na żer. Woda musi być dobrze natleniona. Siedliska miętusów znajdują się w rejonach gdzie dno jest twarde, piaszczyste i dodatkowo urozmaicone: pniami drzew, plątaniną korzeni, a także leżącymi na dnie kamieniami i głazami. W takich miejscach miętusy przebywają na pewno, bowiem uwielbiają się chować w tego typu kryjówkach. Żywi się larwami owadów, rybami. Dorosłe miętusy przeważnie jedzą ryby. W poszukiwaniu pożywienia kieruje się węchem. Połowem miętusów nie trudni się zbyt duża rzesza wędkarzy, ponieważ ryba ta rzadko opuszcza swoje kryjówki w pełni sezonu wędkarskiego.


Miętus


Łowisko miętusa

łowisko miętusa


Technika łowienia

Łowiąc miętusa należy pamiętać, że przynęta powinna leżeć na dnie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie metoda gruntowa.
Miętus kieruje się głównie zmysłem dotyku i węchu, więc naszą przynętę odnajdzie najłatwiej jeśli będzie spoczywać na dnie. Najczęściej używa się wędki gruntowej od 2.5 - 5 metrów. Kołowrotek z żyłką 0.22 - 0.30 mm. Jeśli chodzi o szczegóły zestawu: duży haczyk nr 1-2. Oliwka ważąca około 25-35 gram. Przypon nieco cieńszy od żyłki głównej.[/center]

Przynęta

Największe miętusy złowimy na małe ryby - najlepiej martwe. Skuteczne są też kawałki ryb. Pozostałe przynęty, których miętus obojętnie nie ominie to rosówki, wątroba bydlęca, stężała krew. Miętus bierze żarłocznie.


Przynęta na miętusa


Okres połowu

Optymalne miesiące do połowu miętusów są chłodne czyli: październik, listopad, marzec. Jeśli chodzi o porę dnia, miętus żeruje w nocy. Największą aktywność wykazuje w godzinach po zmroku (około 17:00) do godziny 22:00. Kończy żerować o świcie.
Zestaw na miętusa

Zestaw na miętusa


Ochrona i przepisy

Miętus posiada okres ochronny od 1 grudnia do końca lutego. Wymiar wynosi 25 cm, z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia do niej rzeki Warty do granicy z wodami morskimi. Wtedy wymiar wynosi 30 cm.

ZAPRASZAM DO ODWIEDZANIA I DYSKUSJI NA NASZYM FORUM. Doświadczeni wędkarze czekają na konkretne pytania i problemy, które będą mogli rozwiązać.

LINK DO FORUMKomentarze
Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, poradymietus |01 sty : 20:45
Gość


Odpowiedz
prosze pana nigdzie nie moglm znalesc artykulu, gdzie wszystko bedzie tak swietnie opisane. moze wreszcie uda misie zlowic mietusa. pozdrawiam juz nie moge sie doczekac konca okresu ochronnego a to jeszcze 2 miesiace

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, porady Gosc |19 sty : 13:46
Gość


Odpowiedz
Probowal ktos na krewetki?

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |19 sty : 13:55
Komentarze: 364


Odpowiedz
Witam, niestety nigdy nie próbowałem łowić miętusa na krewetki. Słyszałem o połowach węgorza na tą przynętę więc myślę, że na miętusa też się może nadać Pozdrawiam.

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, porady Gosc |21 sty : 00:27
Gość


Odpowiedz
Wegorze i karpie,nawet lin sie pokusil, musze sprubowac, chociaz bedzie ciezko bo tutaj go widziano 1969 a pozniej 2010 zobaczymy.

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, porady janki |08 paź : 11:35
Gość


Odpowiedz
Kolega łapał na kawałki śledzia nie solonego.

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, porady Rafcio |08 paź : 13:50
Gość


Odpowiedz
Ja osobiście łapie na małe rybki (żywe) podane z gruntu ale dobre wyniki są na filety i robaki nie ma co wywarzać otwartych drzwi łowiąc na inne nowe przynęty. Od czasu do czasu gdy temperatura sięga 0'C lubię się przejść z spinem za większym miętusem na przynęty używam kleniowych woblerków pod warunkiem , że schodzą do 2m, gumy 7cm PREDATOR się przydają na główkach ok10g wędka musi być finezyjna o cw. 7-15 max i szczytowej akcji łapie na plecionkę 0,10 FLUO przyłowem zdarzają się sandacze. Technika wygląda następująco rzut , czekanie aż guma opadnie na dno dwukrotne podbicie szczytówka i obrót korbką ( nie za szybkie ) czekanie aż opadnie kilka wolniutkich obrotów ( guma szoruje po dnie i od nowa , podbicie .opad i tak aż coś siądzie. Brania następują podczas opadu , podbicia ale najczęściej podczas wleczenia gumy. Woblerem łapie się tak: rzut kilka szybkich obrotów korbką by pchełkę sprowadzić jak najbliżej dna i strasznie wolne prowadzenie z pod szarpywaniem ku górze co jakiś czas
Powodzenia, pozdrawiam

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, poradyMieczysław |03 gru : 13:16
Komentarze: 8

Zarejestrowany: 25 lis : 07:45

Odpowiedz
Rybka, rosówka tudziesz inne przynęty, a jaki zapach nęci mietuska czy jakies dipy zapachu ryb. Czy jakieś konkrety zapachowe. jeśli można prosić. Wyprawy mam zaplanowane lecz dopiero na Marca. Pozdrawiam.

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |03 gru : 20:25
Komentarze: 364


Odpowiedz
Myślę, że zapach ryby, lub rosówki wystarczy. Miętus ma podobne upodobania zapachowe co węgorz czyli lubi różne śmierdziuchy i zapachy mięsne. Słyszałem też że warto próbować na wątróbki drobiowe, ale sam nie testowałem. Pozdrawiam.

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, porady Rafcio |29 gru : 01:23
Gość


Odpowiedz
Osobiście stosuje własnej produkcji zanętę na miętusy robię ja tak: Jeśli dzień wcześniej nałapałem jakiś ryb to wnętrzności wraz ze wszystkim co nie da się zjeść wrzucam do szczelnego pojemnika z przykrywką. Następnie dodaje piasek ( musi być biały [ żółty ] ) wszystko razem dokładnie mieszam. Mieszanka powinna stać w chłodzie ok 2 dni. Następnie używam tej zanęty na wolną wodę, stojącą.
Pozdrawiam, połamania kija rzecz jasna na rybie nie na zaczepie

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |29 gru : 15:13
Komentarze: 364


Odpowiedz
Ciekawy sposób. Pierwsze słyszę o takim. Dziękuję za podzielenie się

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, poradyzibilbn |14 lut : 13:09
Komentarze: 6

Zarejestrowany: 07 lut : 10:45

Odpowiedz
Witam. Zbliża się marzec pora na miętusa ale w zeszłym roku miałem dwa zerwane holowania za trzecim widziałem że był to szczupak. Więc w rzece na której łowie miętusy filecikiem nie gardzi i ta ryba mam pytanie do bardziej doświadczonych wędkarzy czy założenie stalki może w jakiś sposób zmniejszyć możliwość brań miętusa wydaje mi się że nie ale może ktoś próbował łowić z takim przyponem.

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, porady Rafcio |15 lut : 19:22
Gość


Odpowiedz
Czasem gdy sytuacja tego wymaga do zestawu na miętusa dodawałem jak najcieńszy przypon Wolframowy i nie zauważyłem różnicy w braniach. Więc kolega warto założyć w takich wypadkach cieniutki wolframik by wyciągnąć przyczynę rozczarowań. Pozdrawiam, połamania kija życzę.

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, porady żuber |02 sty : 10:21
Gość


Odpowiedz
prawde mówiąc jestem poczojuntkującym miłośnikiem łowienia miętusów . jak na razie złowiłem 5 sztuk . ale mimo nie wielkiego stażu osobiście uważam ze, krawetka jest jedną z skuteczniejszych przynęt. ponieważ 3z5 złowiłem właśnie na krawetki. tak wiec osobiście preferuje krawetki i polecam bo wbrew pozorom sa bardzo skuteczna przyneta. zuber 1308

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, poradyZbyszek |02 sty : 10:34
Komentarze: 177


Odpowiedz
Kochani w życiu wyłowiłem się miętusów od metra, na Biebrzy czyli Podlasie, okolice Twierdzy Osowiec, przy okazji zapraszam bo tereny piękne i pozwiedzać warto! I wszystkie złowiłem na rosówki lub martwą rybkę! Teraz są inne przynęty i być może krewetki są wśród tychże, jak kolega żuber poparłby takie wywody dokładnym opisem popartym zdjęciami zestawu i ryb złowionych to podejrzewam że wszyscy nasi łowcy byli by bardzo wdzięczni! Pozdrawiam Zbyszek.

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, porady Lendzian |17 lis : 03:03
Gość


Odpowiedz
Jeśli chodzi o miejsca polecam kanały między jeziorami np.Szemoński na Mazurach.Brania najczęściej po 21:00 w największą pizgawicę w listopadzie,zdażyło mi się je łowić latem w ciepłą noc.Przynęta to rosówka,nęciłem kawałkami martwych płotek.Połamania!!!!

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, porady rudi1022 |14 lut : 21:42
Gość


Odpowiedz
Czy można złapać mietusa na spinning?

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, poradyDominik |15 lut : 00:42
Komentarze: 364


Odpowiedz
Można jednak spinning nie jest metodą dedykowaną do połowu miętusa. Miętus większość czasu spędza w kryjówkach w głębszych partiach wody i nie jest zbyt ruchliwy stąd miętus na spinning jest raczej przyłowem. Na pewno zdarzają się przypadki złowienia miętusa na spinning jednak lepsze wyniki osiągnąć można metodami gruntowymi.

Jak złowić miętusa - zestawy, zdjęcia, poradyPaweł |15 lut : 13:00
Komentarze: 23

Zarejestrowany: 19 mar : 13:54

Odpowiedz
Może się mylę, ale nie wiem czy obecny rekord, albo poprzedni nie został złowiony na spining - chyba na jakąś przynętę gumową. Oczywiście jednak przy miętusie bezapelacyjnie króluj gruntówka z czymś aromatycznym na końcu.

Wyślij komentarz
Temat:
Nick:
Komentarz: